Diamentowa Liga – rekord świata Duplantisa w skoku o tycze, Kaczmarek druga na 400 m

Maciej Gach/PAP
Dodano: 20.04.2024
Armand Duplantis of Sweden reacts after an attempt in the Pole Vault Men competition during the World Athletics Diamond League Weltklasse athletics meeting at the Letzigrund stadium in Zurich, Switzerland, 31 August 2023. Fot. PAP/EPA/PHILIPP SCHMIDLI

Szwed Armand Duplantis w pierwszym tegorocznym mityngu Diamentowej Ligi w Xiamen wynikiem 6,24 poprawił własny rekord świata w skoku o tyczce. Natalia Kaczmarek czasem 50,29 zajęła drugie miejsce w biegu na 400 m. Wygrała mistrzyni świata Marileidy Paulino z Dominikany – 50,08.

Poprzedni rekord globu wynosił 6,23. Duplantis uzyskał taki rezultat 17 września 2023 w finałowych zawodach Diamentowej Ligi w Eugene. W sobotę w pierwszej próbie zaliczał wysokość 5,62, 5,82, 6,00, a następnie 6,24. Reprezentant Szwecji regularnie poprawia rekord świata od 2020 roku.

Drugie miejsce w skoku o tyczce zajął Amerykanin Sam Kendricks, który uporał się z wysokością 5,82, a nie poradził sobie z 6,00. Trzeci był Chińczyk Bokai Huang – 5,72.

Mistrz olimpijski, świata i Europy

Był to pierwszy start Duplantisa w sezonie letnim. Najlepszy dotąd wynik uzyskany w skoku o tyczce w kwietniu to 5,95. Francuz Renaud Lavillenie osiągnął taki rezultat sześć lat temu. Mistrz olimpijski, świata i Europy kontynuuje swoją dominację, która rozpoczęła się na początku 2020 roku. Ostatnią wielką imprezą, której nie wygrał były MŚ w Dausze, gdzie zdobył srebrny medal i musiał uznać wyższość Kendricksa.

W sezonie halowym Duplantis wygrał MŚ, które odbyły się na początku marca w Glasgow. W sobotę potwierdził, że będzie faworytem mistrzostw Europy w Rzymie i igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Dla Kaczmarek również było to zdecydowanie najlepsze otwarcie sezonu w karierze. Dla porównania rok temu na inaugurację Diamentowej Ligi w Dausze uzyskała czas 51,64.

Wicemistrzyni świata z Budapesztu

Wicemistrzyni świata z Budapesztu wkrótce poleci na zgrupowanie do Miami na Florydzie, gdzie reprezentacja Polski przygotowuje się do mistrzostw świata sztafet, które są kwalifikacjami olimpijskimi. 26-latka w dniach 4-5 maja w Nassau na Bahamach wystąpi w żeńskiej i mieszanej sztafecie 4×400 m.

Etiopki zdominowały bieg na 1500 m, w którym tempo dyktowała Aneta Lemiesz. Reprezentantki tego afrykańskiego kraju zajęły pięć czołowych miejsc. Gudaf Tsgay osiągnęła trzeci czas w historii światowej lekkoatletyki – 3.50,30. Za nią uplasowały się Birke Haylom (3.53,22) i Worknesh Mesele (3.57,61).

Trzech zawodników zeszło poniżej 1.44 w biegu na 800 m. Po zaciętym finiszu triumfował reprezentant Kanady Marco Arop (1.43,61). Kenijczyk Wyclife Kinyamal był wolniejszy zaledwie o 0,05 sekundy, natomiast Tshepiso Masalela z Botswany uzyskał czas 1.43,88. Patryk Sieradzki był “zającem” przed pierwsze 400 metrów.

Niespodziewaną zwyciężcznią biegu na 200 m została Australijka Torrie Lewis (22,96), która wyprzedziła Sha’Carri Richardson (22,99) i Tamarę Clark (23,01) z USA.

Rekordzistka świata Beatrice Chepkoech wygrała bieg na 3000 m z przeszkodami

Kubanka Jasmine Camacho-Quinn czasem 12,45 wygrała bieg na 100 m przez płotki. Mistrzyni olimpijska z Tokio o 0,04 sekundy wyprzedziła Devynne Charlton z Bahamów. Trzecia Cyrena Samba-Mayela ustanowiła rekord Francji – 12,55. Rekordzistka świata Beatrice Chepkoech wygrała bieg na 3000 m z przeszkodami. Kenijka triumfowała wynikiem 8.55,40. Druga była jej rodaczka Faith Cherotich (9.05,49), a na trzeciej pozycji uplasowała się Peruth Chemutai z Ugandy (9.12,99).

Konkurs pchnięcia kulą wygrała Chinka Lijiao Gong. Reprezentantka gospodarzy w najlepszej próbie uzyskała 19,72. Maddison-Lee Wesche z Nowej Zelandii pchnęła kulą na 19,63, natomiast mistrzyni świata Chase Jackson z USA była gorsza o centymetr.

Liga Diamentowa

W rzucie dyskiem najlepsza okazała się Amerykanka Valarie Allman, której zabrakło tylko 20 centymetrów do przekroczenia 70 metrów. Drugą odległość uzyskała Kubanka Yaime Perez – 68,83.

Dwóch zawodników zeszło poniżej 13 minut w biegu na 5000 m. Etiopczyk Lamecha Girma triumfował wynikiem 12.58,96. Kenijczyk Nicholas Kipkorir uzyskał czas 12.59,78. Ostatnią konkurencją mityngu był bieg na 100 m mężczyzn. Żaden z zawodników nie złamał bariery 10 sekund. Wygrał uznawany za faworyta Christian Coleman z USA (10,13). Jego rodak Fred Kerley był wolniejszy o 0,04 sekundy.

Drugie zawody Diamentowej Ligi odbędą się w przyszłą sobotę (27 kwietnia) w Szanghaju.