Sport

W 2026 roku Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 10.11.2023
  • Fot. Archiwum Urzędu Miasta Rzeszowa
Fot. Archiwum Urzędu Miasta Rzeszowa
Share
Udostępnij

Firma Betonox Construction z Sopotu za prawie 164 mln zł wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2026 roku i będzie to jeden z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce – przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też  mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię. Stadion będzie także przystosowany do organizacji wydarzeń kulturalnych, jak chociażby koncerty.

– Mamy dziś historyczny dzień. Wybraliśmy wykonawcę, który wybuduje w Rzeszowie nowy stadion. To pozytywny efekt pracy wielu osób, zarówno tu w urzędzie jak osób z zewnątrz, mocno wspierających tę inwestycję – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– Przez wiele lat wydawało się, że jest to inwestycja z gatunku tych, o których głównie się mówi. Nam udało się doprowadzić to zadanie do momentu, w którym mamy już zabezpieczone pieniądze, wybranego wykonawcę i możemy ruszać z realizacją Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie przy ul. Wyspiańskiego – dodaje prezydent Rzeszowa.

Wykonawcą nowego rzeszowskiego stadionu będzie Betonox Construction z Sopotu, która złożyła w przetargu najatrakcyjniejszą ofertę – blisko 164 mln zł. Zadaniem firmy będzie w pierwszej kolejności opracowanie dokumentacji projektowej stadionu i następnie jego budowa. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2026 roku.

Kto sfinansuje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki

Obecnie finansowanie budowy PCLA wygląda następująco: miasto Rzeszów – 90 mln zł, Ministerstwo Sportu i Turystyki – 60 mln zł, samorząd województwa podkarpackiego – 14 mln zł. – Dodatkowe środki, pozwalające rozstrzygnąć przetarg na PCLA , zabezpieczone zostały w Wieloletniej Prognozie Finansowej w ostatni wtorek przez rzeszowskich radnych. Na wydanie kolejnych pieniędzy na ten projekt miasta już nie stać. Dlatego miasto zabiega, by pozyskać zewnętrzne pieniądze, które zasilą zarówno budżet tej inwestycji a także pomogą m.in. w zagospodarowaniu terenu wokół stadionu, w budowie drogi, w utrzymaniu obiektu.

– Ten dzisiejszy ważny moment był możliwy dzięki wspaniałej ekipie, która w to przedsięwzięcie się zaangażowała: samorządowi Rzeszowa, samorządowi województwa oraz administracji rządowej. Dzięki wspólnym staraniom udało się doprowadzić do pomyślnego finału. Jeśli chodzi o sytuację w kraju – jesteśmy na etapie przejściowym. Ale wierzę w to, że bez względu na to, kto będzie nowym ministrem sportu, wsparcie dla PCLA będzie podtrzymane – twierdzi Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

– Były różne momenty, chwile zwątpienia. Ale daliśmy radę dlatego, że działaliśmy wspólnie, współpracowaliśmy bez względu na to, kto jakie barwy polityczne reprezentuje – uważa Tomasz Poręba, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego.

Prezydent Rzeszowa podczas konferencji dziękował osobom zaangażowanym w ten projekt: parlamentarzystom, władzom województwa, wiceprezydentom i podległym im służbom, radnym, przedstawicielom klubu Resovia. – Warto wspomnieć także niedawną deklarację  posła – prof. Zdzisława Gawlika, który powiedział, że będzie zabiegał o wsparcie finansowe tej inwestycji – mówi Konrad Fijołek.

PCLA w miejscu stadionu Resovii w Rzeszowie

PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też  mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu  pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, jak choćby koncerty.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy