Sport

Turniej WTA w Stuttgarcie – Świątek przegrała z Rybakiną

af/ sab/PAP
Dodano: 21.04.2024
Iga Swiatek of Poland reacts during her semi final match against Elena Rybakina of Kazakhstan at the Porsche Tennis Grand Prix tournament in Stuttgart, Germany, 20 April 2024. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek przegrała z rozstawioną z numerem czwartym reprezentantką Kazachstanu Jeleną Rybakiną 3:6, 6:4, 3:6 w półfinale halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Mecz trwał dwie godziny i 50 minut.

Rybakina przerwała serię 10 zwycięstw z rzędu Polki, która w Stuttgarcie triumfowała w dwóch ostatnich latach.

W niedzielnym finale tenisistka z Kazachstanu zmierzy się Martą Kostiuk. Ukrainka wyeliminowała rozstawioną numerem szóstym Czeszkę Marketę Vondrousovą 7:6 (7-2), 6:2.

Reprezentantka Kazachstanu Jelena Rybakina

Rybakina nie jest łatwą rywalką dla Świątek. Potwierdził to sobotni pojedynek, który Polka rozpoczęła od przełamania serwisu przeciwniczki, ale później została zepchnięta do defensywy – dwukrotnie przegrała własne podanie, a niewiele brakowało, by nie wykorzystała atutu serwisu również po raz trzeci, broniąc przy stanie 2:5 cztery setbole. Po chwili Rybakina przypieczętowała zwycięstwo w pierwszej partii.

W drugim secie nie było przełamań aż do dziesiątego gema. Świątek wykorzystała pierwszy break-point i wyrównała stan meczu. W trzeciej partii liderka światowego rankingu miała dużo problemów z wygraniem gema przy własnym serwisie. Za pierwszym razem musiała obronić dwa break-pointy, za drugim aż pięć, a za trzecim rywalka przełamała jej podanie. Tej przewagi Rybakina już nie straciła i na dodatek w dziewiątym gemie ponownie przełamała serwis Polki. Zakończyła pojedynek, wykorzystując drugą piłkę meczową.

Nagrodą dla triumfatorki w Stuttgarcie jest tradycyjnie Porsche

“To była bitwa. Obie lubimy dominować na korcie i obie starałyśmy się przejąć inicjatywę. Zawsze trudno jest grać przeciwko Idze” – przyznała bezpośrednio po meczu Rybakina. Zapytana, czy jeździ samochodem tak szybko jak uderza piłki, odpowiedziała, że… nie ma prawa jazdy, co wywołało wesołość na trybunach. Nagrodą dla triumfatorki w Stuttgarcie jest tradycyjnie Porsche.

Rybakina poprawiła bilans meczów ze Świątek na 4-2. W tym roku grały ze sobą po raz drugi – w finale turnieju WTA w Dausze lepsza była Polka.

Iga Świątek na czele rankingu WTA

Porażka w półfinale oznacza, że Świątek straci w rankingu WTA 275 punktów, ale wciąż ma ogromną przewagę nad Białorusinką Aryną Sabalenką, która w Stuttgarcie odpadła w ćwierćfinale. Bez względu na wynik finału Rybakina w najbliższym notowaniu klasyfikacji WTA pozostanie na czwartej pozycji.