Co roku święto Paniagi, czyli najpopularniejszej ulicy w Rzeszowie odbywające się 3 maja ściąga tysiące rzeszowian. Nie inaczej będzie też dzisiaj.
Ulica Pańska pierwotnie pełniła przede wszystkim funkcję łącznika kościoła z zamkiem. Była też istotnym punktem na mapie handlowej Rzeszowa oraz miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. Odkąd ograniczono tu ruch kołowy Paniaga jest atrakcyjnym deptakiem. Latem nie brakuje tu dekoracji z kwiatów i ogródków restauracyjnych, a zimą bożonarodzeniowych dekoracji, przy których rzeszowianie chętnie się fotografują. Od 2003 roku Paniaga obchodzi swoje święto. Jego pomysłodawcą był Jerzy Fąfara – rzeszowski poeta, prozaik i scenarzysta. Co roku ulica 3-Maja dawna Paniaga staje się miejscem licznych wydarzeń kulturalnych – koncertów, performance’ów, pokazów, spektakli.
Jak co roku w święto Paniagi 3 maja na mieszkańców Rzeszowa i gości czeka mnóstwo atrakcji kulturalnych, rozrywkowych i muzycznych, zlokalizowanych na trzech scenach: przy Fontannie Multimedialnej, przy Wieży Farnej oraz na rzeszowskim Rynku.
Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych
Jarmark odbywa się od 1 do 3 maja, w godzinach 11:00 – 20:00. Stoiska są zlokalizowane przy al. Lubomirskich oraz (częściowo) al. Pod Kasztanami.
Ulica 3 Maja | 13:00 – 18:00
O godz. 13 spod Wieży Farnej wyruszy korowód zespołów dziecięcych i młodzieżowych oraz grup artystycznych. Wzdłuż ulicy 3 Maja będzie można spotkać artystów wykonujących m.in.: pokazy cyrkowe, mimów oraz wiele innych, ale też stoiska z publikacjami Podkarpackiej Historii oraz Stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem.
W refektarzu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędzie się „Literatura na Paniadze” – spotkanie środowiska literackiego oraz akademickiego Rzeszowa poświęcone upamiętnieniu Jerzego Fąfary – poety, prozaika, scenarzysty, pomysłodawcy Święta Paniagi. Spotkanie odbędzie się 3 maja o godzinie 16:00.
Scena na Rynku | 19:00
Tegoroczne Święto Paniagi uświetni występ zespołu “VIVA SANTANA” Cichoński – Torres Band. To wyjątkowy program i show muzyczny Leszka Cichońskiego i mistrza instrumentów perkusyjnych Jose Torresa, stworzony aby uczcić muzycznie Carlosa Santanę. W repertuarze tego projektu znajdują się oprócz utworów Santany stanowiących klasykę gitarowego kunsztu, utwory nowe takie jak Smooth, oraz santanowskie wersje polskich przebojów jak „Podaruj mi trochę Słońca” grupy Bemibek i „Asfaltowe łąki” grupy ABC.
Tuż przed koncertem, na scenie na Rynku, odbędzie się też uroczyste wręczenie nagród laureatom Wielkiego Testu Wiedzy o Rzeszowie
Scena przy Fontannie Multimedialnej | 13:30-18:45
Na scenie przy Fontannie odbędą się występy taneczne zespołów: ResoviaSaltans, Szkoła Tańca Sportowego Aksel, ZPiT Bandoska, ZPiT Karpaty, ZPiTKompanija, Taneczny Klub Sportowy Gasiek, Akademia Tańca Prima, grupy taneczne Rzeszowskiego Domu Kultury, występy wokalne Wokalistów Centrum Młodzieży w Rzeszowie. O 17:45 odbędzie się koncert zespołu Somethingski!
Scena przy Wieży Farnej | 14:00-18:00
W programie znajdą się pokazy iluzji oraz liczne występy: Dziewczęcej Orkiestry Dętej Miasta Rzeszowa Fanfara działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury, Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek i MażoretkiIncanto działającej przy Wojewódzkim Domu Kultury, Akademii Mażoretek Illusion. Oprócz tego zobaczycie wyjątkowy pokaz taneczny Szkoły Tańca Shantel oraz występy wokalne: wokalistów Rzeszowskiego Domu Kultury oraz wokalistów Dominika Kindrat Vocal Studio.
Fosa Zamku Lubomirskich
W zamkowej fosie znajdzie się Strefa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, malowanie wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Plastycznych oraz wiele innych atrakcji – od bajkowego koła fortuny, przez warsztaty rękodzielnicze, zabawy z dawnych lat, po plenerowe rysowanie.
Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników średniowiecznej kultury. W fosie wystąpi Poczet Kasztelanii Starożukowickiej pod dowództwem Aleksandra Jarmuły.
14:00 pokaz kunsztu jazdy husarskiej
15:00 pokaz Polskiej Szkoły Jazdy pod dowództwem Aleksandra Jarmuły
Parking Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (ul. Szopena 51)
Na Parkingu RARR odbędzie się „Motoserce” – ogólnopolska akcja krwiodawstwa organizowana przez klub motocyklowy Steel Roses MC Rzeszów. Krew będzie można oddać w krwiobusiegodzinach 11:00 – 16:00
Galeria pod Ratuszem
W Galerii pod Ratuszem odbędzie się Wystawa malarstwa Leszka Kuchniaka, która rozpocznie się uroczystym wernisażem 2 maja o godz. 18:00.
Na wystawę składa się 20 obrazów o tematyce pejzażu miejskiego – weduty, uchwyconych w charakterystycznym dla artysty stylu, na pograniczu realizmu magicznego. Oprócz obrazów będących zapisem plenerowych szlaków artysty po Polsce, na wystawie znajdą się również przedstawienia Paniagi w kilku odsłonach, w tym obraz namalowany na okładkę książki Jerzego J. Fąfary: „Brzytwy kata Sallingera”, który stał się pierwowzorem grafiki Święta Paniagi.
Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 2-14 maja.
Rzeszowskie Piwnice
Samodzielne zwiedzanie Rzeszowskich Piwnic ścieżką „Obrazy historii”