Reklama

Biznes

27-latka na czele podkarpackiej Lewicy do PE

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 27.04.2024
Wiktoria Aleksandra Barańska. Fot. Archiwum Stowarzyszenia Spójnik
Wiktoria Aleksandra Barańska. Fot. Archiwum Stowarzyszenia Spójnik
Share
Udostępnij

W czwartek listę Lewicy zatwierdziły władze podkarpackich struktur partii, w piątek zrobił to jej zarząd krajowy. Na czele podkarpackiej listy do Parlamentu Europejskiego jest 27-letnia Wiktoria Barańska z Sanoka. Dwójkę otrzymał prof. Grzegorz Budzik z Politechniki Rzeszowskiej, który kilka tygodni temu bezskutecznie zabiegał o mandat radnego Rzeszowa.

Lista składa się z dziesięciu kandydatów, pięciu kobiet i pięciu mężczyzn, reprezentują różne środowiska społeczne i zawodowe w tym profesorów, aktywistów społecznych, pracowników samorządowych i przedsiębiorców. Średnia wieku kandydatów wynosi niecałe 39 lat.

Wiktoria Barańska z Sanoka na czele listy Lewicy

Listę podkarpackiej Lewicy otwiera pochodząca z Sanoka Wiktoria Barańska, działaczka partii Razem, stowarzyszenia Spójnik, grupy Tęczowy Sanok oraz sekretariatu Koalicji Miast Maszerujących, współorganizatorka sanockiego i rzeszowskiego Marszu Równości.

Kto na listach Lewicy do Parlamentu Europejskiego

Barańska ma 27 lat, jest przedstawicielką młodego pokolenia Lewicy. Wybory do Parlamentu Europejskiego nie są pierwszymi, w jakich startuje. W ostatnich wyborach samorządowych startowała do sejmiku podkarpackiego, 15 października 2023 r. do Sejmu, w obu przypadkach bez sukcesów.

Kandydaci Podkarpackiej Lewicy:

1. Wiktoria Aleksandra Barańska – powiat sanocki – 27 lat

Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunkach dziennikarstwo
i komunikacja społeczna, polonistyka komparatystyka. W trakcie szkoły doktorskiej
w dyscyplinie: nauki o mediach. Ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim tłumaczenia prawnicze i specjalistyczne w języku angielskim. Jest członkinią partii Razem i Zarządu Stowarzyszenia Spójnik.

2. Grzegorz Budzik – Rzeszów – 52 lata

Profesor, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, do 2020 roku prorektor PRz ds. nauki. Dwukrotny radny Miasta Rzeszowa, w latach 2006-2014.

3. Agnieszka Chmiel – Rzeszów – 45 lat

Pracownik Urzędu Miasta Rzeszowa. Przedstawicielka w radzie osiedla Kazimierza Pułaskiego
w Rzeszowie. Wiceprzewodnicząca Podkarpackiej Nowej Lewicy.

4. Jakub Skiba – powiat niżański – 21 lat

Student administracji o specjalnościach administracja publiczna i stosunki międzynarodowe. Przewodniczący Parlamentu Studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i Przewodniczący Studenckiej Rady Rzeszowa. Z Lewicą związany od 2020 roku, sekretarz podkarpackiego sztabu wyborczego w wyborach samorządowych i szef podkarpackiego sztabu wyborczego w wyborach do europarlamentu. Zajmuje się także biznesem – współprowadzi rodzinną piekarnię zatrudniającą 30 pracowników.

5. Monika Kurek – powiat mielecki – 40 lat

Absolwentka Liceum Techniczne w Mielcu. Mama trójki dzieci w wieku 17, 16 i 5 lat. Jest członkiem KGW. Jako mama niepełnosprawnego synka, interesuje się prawami osób z niepełnosprawnością, możliwościami i dostępem do terapii, a także tematami związanymi z przeciwdziałaniem wykluczeniu dzieci i młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności.

6. Wiesław Woś – Przemyśl – 54 lat

Magister prawa administracyjnego. Pracuje w części administracyjno-obsługowej szkoły podstawowej w Przemyślu od 1991 roku. Wiceprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy.

7. Magdalena Szczepańska – Rzeszów – 32 lata

Wolontariuszka w fundacjach wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Prowadzi akcje w mediach społecznościowych promujące i wspierające fundacje Felineus, która zajmuje się ochroną zwierząt, szerzeniem edukacji pro zwierzęcej, promowaniem adopcji. Zawodowo związana jest z pomocą dla osób z niepełnosprawnościami.

8. Przemysław Róg – powiat ropczycko-sędziszowski – 37 lat

Urodzony w Strzyżowie, związany z gminą Wielopole Skrzyńskie. Ukończył studia magisterskie na kierunku Administracja na Wydziale Prawa i Administracji w WSPiA w Rzeszowie. Od 2020 roku wpisany na listę Stałych Mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Udziela się społecznie udzielając pro bono porad prawnych, uczestnik licznych protestów, m.in. Strajku Kobiet.

9. Iwona Urban – powiat jasielski – 34 lata

Agent ubezpieczeniowy w Kołaczycach. Wolontariat w hospicjum w Krośnie, pomoc społeczna w zakresie sporządzania pism sądowych, wypełniania dokumentacji urzędowej, a także pomoc uczniom w pisaniu prac domowych. Weryfikacja prac dyplomowych.

10. Gabriel Zajdel – Krosno – 45 lat

Ukończył filologię angielską, jest też inżynierem mechatroniki. Doszkalał się z finansów
i rachunkowości, administracja, BHP. Od 2006 r. jest związany z Lewicą, obecnie jest przewodniczącym rady powiatowej NL w Krośnie oraz sekretarzem wojewódzkim Lewicy na Podkarpaciu. Szefuje także Podkarpackiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Obecnie Radny Rady Miasta Krosna.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy