Reklama

Kultura

„Rzecz o Aniołach”. Maria Monikowska-Tabisz w BWA

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 24.04.2024
  • Maria Monikowska-Tabisz. Fot. Archiwum BWA w Rzeszowie
Maria Monikowska-Tabisz. Fot. Archiwum BWA w Rzeszowie
Share
Udostępnij

W czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 w BWA w Rzeszowie wernisaż wystawy „Rzecz o Aniołach” Marii Monikowskiej-Tabisz. Będzie można obejrzeć ponad 50 obrazów malarki, ukazujących malarskie wizje biblijnych aniołów. Nieprzypadkowa jest też liczba 50. Artystka, która jako jedna z pierwszych, na podstawie archiwalnych fotografii, sportretowała błogosławioną Rodzinę Ulmów z Markowej,  która to replika obrazu została ofiarowana papieżowi Franciszkowi, będzie też świętować 50-lecie swojej pracy twórczej.

Wśród prezentowanych prac znajduje się  malarstwo oraz grafika komputerowa. Wydarzenie zamyka cykl wystaw Marii Monikowskiej-Tabisz wizualnie interpretujących teksty Starego i Nowego Testamentu. Wcześniej powstały: Apokalipsa – 1984, Księga Psalmów – 2003, Biblijne iluminacje – 2009 oraz Mądrość Syracha – 2017.

– Anioły towarzyszą mi przez całe życie – artystyczne i duchowe. To nie tylko wiara w ich istnienie, ale głębokie przekonanie, że są obecne wśród nas, towarzyszą nam w życiu bez względu na stopień naszej religijności – mówi Maria Monikowska-Tabisz. – Tworząc kolejne wizje aniołów starałam się lepiej zrozumieć ich przesłanie. Wierzę, że ta wystawa, dostępna również w Internecie, dotrze przede wszystkim do tych, którzy jeszcze nie odkryli anielskiej mocy pomagania ludziom w potrzebie.

Tematyka biblijna w twórczości Marii Monikowskiej-Tabisz

W twórczości artystki dominuje tematyka biblijna. Stworzyła cykle “Apokalipsa”, “Księga Psalmów”, „Droga Krzyżowa” i “Mądrość Syracha” oraz wiele obrazów sakralnych, w tym ikon. W dorobku ma również abstrakcje, pejzaże, portrety i erotyki, a także wielkoformatowe, realistyczne malarstwa ścienne.

Maria Monikowska-Tabisz ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni Eugeniusza Gepperta, ucznia Jacka Malczewskiego. W 1973 roku zamieszkała w Koszalinie. Rok później wstąpiła do Związku Polskich Artystów Plastyków, do którego należy do dzisiaj. W Koszalinie uprawiała collage przestrzenny, pastele i malarstwo olejne. Zwieńczeniem tego okresu twórczości była „Apokalipsa” – cykl trzynastu wielkoformatowych obrazów zainspirowanych wizją Św. Jana, które na stałe eksponowane są w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

W 1991 roku na stałe związała się z Rzeszowem. Tu powstały m. in. cykle malarstw pt. „Księga Psalmów” i „Droga Krzyżowa” oraz wiele obrazów sakralnych, które zdobią świątynie na Podkarpaciu.

Namalowała artystyczny wizerunek Rodziny Ulmów z Markowej

W trakcie półwiecza pracy twórczej uczestniczyła w blisko 150 wystawach ogólnopolskich, okręgowych i poplenerowych, w Polsce i za granicą. Swoje malarstwo i grafikę prezentowała również na wystawach indywidualnych. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych oraz w zbiorach Kościoła Katolickiego w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Sen Jakuba, Maria Monikowska-Tabisz. Fot. Archiwum BWA w Rzeszowie

Na początku 2004 r. artystka na podstawie archiwalnych zdjęć, namalowała artystyczny wizerunek Rodziny Ulmów z Markowej. Był to jeden z pierwszych obrazów Józefa, Wiktorii i ich siedmiorga dzieci (w tym jednego w łonie matki), którzy w 1944 r. oddali życie za ukrywanych przez siebie Żydów. Po beatyfikacji rodziny Ulmów w 2023 r. obraz został na stałe umieszczony w sąsiedztwie relikwii w kościele w Markowej, zaś w 2024 r. jego replika została ofiarowana papieżowi Franciszkowi.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy