Reklama

Kultura

Ponad 42 mln zł na kulturę w budżecie Rzeszowa na 2024 rok

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 11.04.2024
Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Share
Udostępnij

Ponad 42 mln zł zaplanowano na kulturę w tegorocznym budżecie Rzeszowa i realizację 1,5 tys. wydarzeń. Już można się szykować na: Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, festiwal Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor, czy Re: Rzeszów Festival, albo Karpaty na Widelcu.

– W mojej filozofii zarządzania miastem kultura ma bardzo ważne, wręcz strategiczne znaczenie –zapewniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa na środowej konferencji podsumowującej działania kulturalne w mieście.

Co w kulturze w Rzeszowie

Te działania można podzielić na trzy obszary. Pierwszy związany jest z infrastrukturą. I udało się pozyskać na rzecz mieszkańców budynek najstarszego kina w Rzeszowie – Zorzy i uchronić je przed widmem likwidacji. Rozpoczęły się także prace do kompleksowej rozbudowy Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i powiększenia jej o dwie dodatkowe kondygnacje.

 – Pamiętajmy o Podziemnej Trasie Turystycznej Rzeszowskie Piwnice, która stała się naszą chlubą, miejscem żywym i otwartym. Ten projekt rozwiniemy i dodamy do niego nowy obiekt – kamienicę przy ul. Króla Kazimierza, która znajduje się przy wyjściu z trasy podziemnej. Zmodernizujemy ten budynek i stworzymy tam miejsce, które nazywamy Kulturalna Caffe – zapowiedział Fijołek.

Drugim filarem działań jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, które tworzą „ferment kulturalny” w mieście.

Więcej pieniędzy na działalność kulturalną dla organizacji pozarządowych

– W oparciu o sugestie ludzi środowisk twórczych zwiększone zostały środki na działalność kulturalną dla organizacji pozarządowych. Nie było to łatwe. Poprzedni rząd, akurat z tych obszarów, z których finansujemy kulturę, naszemu miastu bardzo dużo odebrał. Ale pomimo trudnej sytuacji na kulturze nie oszczędzaliśmy, a wręcz przeciwnie dokładaliśmy pieniędzy. Stworzyliśmy np. pierwszy w historii konkurs na działalność całoroczną dla organizacji pozarządowych. Zwiększamy i będziemy zwiększać środki na dotacje dla organizacji pozarządowych na wydarzenia kulturalne – zapewniał Konrad Fijołek.

Trzeci element – zupełnie nowy – to rozwijanie współpracy międzynarodowej w zakresie kultury i sztuki. – Chcemy życie kulturalne podnosić na jeszcze wyższy poziom. Staliśmy się międzynarodowym miastem, i chcemy, żeby międzynarodowe wydarzenia kulturalne, partnerstwa międzynarodowe twórcze i artystyczne były realizowane w Rzeszowie – stwierdził prezydent.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy