Reklama

Lifestyle

W czerwcu otwarcie SOR w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 18.04.2024
Szpital MSWiA w Rzeszowie. Fot. Archiwum MSWiA w Rzeszowie
Szpital MSWiA w Rzeszowie. Fot. Archiwum MSWiA w Rzeszowie
Share
Udostępnij

W czerwcu planowane jest otwarcie drugiego w Rzeszowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ten wybudowany został już kilka lat temu, pełnił nawet rolę szpitala tymczasowego dedykowanego pacjentom z COVID-19, ale otwarcie SOR-u ciągle było odkładane. To się ma zmienić za dwa miesiące. Jak poinformowała w czwartek Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka, większość formalności zostało już sfinalizowanych.

Na Podkarpacia jest 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz jedno centrum urazowe. W Rzeszowie taki oddział funkcjonuje w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Drugi powstaje w Szpitalu MSWiA w nowym skrzydle, gdzie jest lądowisko dla śmigłowców, z którego pacjenci mogą być bezpośrednio zwożeni na salę operacyjną.

Teresa Kubas-Hul. Fot. Jerzy Żygadło/Podkarpacki Urząd Wojewódzki

– Bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa to sprawa absolutnie priorytetowa. Dlatego natychmiast po objęciu przeze mnie urzędu wojewody rozpoczęłam starania o jak najszybsze dokończenie i uruchomienie drugiego SOR-u w Rzeszowie. Niestety, decyzje, jakie podejmowano w poprzedniej kadencji oraz w Ministerstwie Zdrowia spowodowało, że dzisiaj dokończenie tego zadania jest opóźnione w stosunku do pierwotnych założeń – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Poprzednia wojewoda, Ewa Leniart, 27 października 2023 r. złożyła do ministra zdrowia projekt aktualizacji planu działań, w którym zakładano uruchomienie SOR od 1 stycznia 2024 r. Ówczesny minister zdrowia, Waldemar Kraska nie zaakceptował tego i 13 listopada wykreślił SOR w szpitalu MSWiA z planu przesuwając go jako zadanie planowane do realizacji w 2024 r., bez wskazania konkretnej daty otwarcia.  To pociągnęło za sobą brak podpisania umowy z NFZ i ta do 20 grudnia 2023 r. nie została podpisana. I tak uruchomienie SOR-u od 1 stycznia 2024 r. też stało się niemożliwe.

Kiedy otwarcie SOR-u w szpitalu MSWiA w Rzeszowie

W lutym tego roku dyrektor szpitala MSWiA złożył wniosek o wpis komórki SOR do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działania Lecznicze. 20 lutego ten wpis został dokonany. 6 marca w szpitalu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli PUW, by zweryfikować warunki formalne. 29 marca do Ministra Zdrowia przekazany został zaktualizowany Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, w którym wskazałam na uruchomienie SOR-u do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. Minister nie wniósł uwag.

– Dziś możemy zakomunikować, że SOR przy Szpitalu MSWiA ruszy już w czerwcu.  Będzie to odział nowoczesny, świadczący usługi medyczne na wysokim poziomie – stwierdza wojewoda podkarpacka.

Wojewoda zabiega też o uruchomienia od 1 stycznia 2025 r. zespołu ratownictwa medycznego w Głogowie Młp., który będzie zabezpieczał także teren Rzeszowa. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy