Reklama

Kultura

Triennale Malarstwa Regionu Karpat. W Przemyślu

Antoni Adamski
Dodano: 25.04.2024
  • Rułka Andrzej, Twarzowniki 2023. Fot. Archiwum Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu
Rułka Andrzej, Twarzowniki 2023. Fot. Archiwum Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu
Share
Udostępnij

Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt jest organizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu już od 30 lat. Ta inicjatywa prezentuje i promuje współczesne malarstwo naszego regionu: historycznego, kulturowego i wyznaniowego.

Srebrny Czworokąt jest projektem międzynarodowym odbywającym się w Polsce i za granicą z udziałem  karpackich artystów malarzy. umożliwiając poznanie kondycji sztuki współczesnej terenów pogranicza Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier. Obecna 12. edycja Triennale odbywa się̨ pod hasłem sformułowanym  przez kuratora artystycznego Triennale prof. Roman Yatsiv z Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych: „Chimery współczesności: autorefleksja i metafizyka”.

Małgorzata Drozd-Witek Małgorzata, Tato 33 grudnia, 2023 r. Fot Archiwum Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu

Profesor Yatsiva pisze: „Dzisiaj Europa i świat ponownie przypomniały sobie Chimerę nie tylko w sensie mitologicznym, ale także przenośnym. Nowa rzeczywistość historyczna aktualizuje znanego z minionych epok ziejącego ogniem potwora w rożnych odsłonach semantycznych. Warunki egzystencji współczesnych artystów stały się̨ bardziej skomplikowane, wymagające ostrzejszych form reagowania na rożne przepływy informacji. Taka sytuacja otwiera przestrzeń dla różnych autorskich autorefleksji – od groteski po formalistyczne wysublimowanie medytacje. Twórcza intuicja skłania do zanurzania się w rożne systemy mitotwórcze, konstruowania własnych mitologii, którymi artyści mogą̨ naznaczać kształtującą się̨ rzeczywistość historyczną i kulturową. Zatem symbol, nośnik pewnej koncentracji myśli, ulega modyfikacji. Refleksje nad nieskrępowanymi treściami medialnymi przyczyniają̨ się do unowocześnienia języka sztuki. Taki będzie kontekst idei estetycznych uczestników 12. Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt w 2024 roku.

Grand Prix dla Małgorzaty Drozd-Witek

W konkursie finałowym wzięło udział 105 prac 68 artystów. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Marzanny Wróblewskiej przyznało następujące nagrody:

* Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (30 tys. zł) Małgorzacie Drozd-Witek

* Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego (20 tys. zł) Andrzejowi Rułce

* Nagrodę Prezydenta m. Przemyśla (10 tys. zł) Attila Hatarowi [Węgry]

*Nagrodę Elektromontażu SA Przemyśl (7 tys. zł) Lucacsowi Gaborowi [Węgry]

Nazwiska wszystkich nagrodzonych artystów

Przyznano również wyróżnienia honorowe i nagrody specjalne. Pełna ich lista na: www.bwaprzemysl.pl

Ekspozycja Triennale będzie pokazywana w galeriach i muzeach w Przemyślu, Krasiczynie, Rzeszów, Olkuszu, Dębicy oraz w krajach, których artyści biorą udział w Triennale.

Fotografie Archiwum Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy