Kraków

Kraków udekorowany flagami i patriotycznie podświetlony

Źródło: krakow.pl
Dodano: 29.04.2024
Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl
Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl
Share
Udostępnij

W związku ze świętami: Pracy i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – środa, 1 maja, Flagi – czwartek, 2 maja i Konstytucji 3 Maja w piątek, 3 maja, Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi, miejskimi oraz Unii Europejskiej.

Flagi państwowe, miejskie i Unii Europejskiej pojawią się w Krakowie na budynkach Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych. W barwach państwowych, miejskich i Unii Europejskiej zostaną udekorowane maszty przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w tych barwach będą budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek komunalnych.

Warto przypomnieć, że 20 lat temu Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej.

W piątek, 3 maja, z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zostaną dodatkowo udekorowane flagami: plac Jana Matejki oraz Grób Nieznanego Żołnierza, plac wokół Pomnika Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu, plac ojca Adama Studzińskiego. W tych miejscach złożone zostaną kwiaty, zapłoną także znicze. Biało-czerwona flaga pojawi się na wieży Ratuszowej. Dodatkowo zostaną udekorowane chorągiewkami al. 3 Maja oraz ulice Grodzka i Floriańska.

Udekorowane biało-czerwonymi flagami zostaną także maszty na Rynku Głównym i maszty za pomnikiem Grunwaldzkim na placu Matejki oraz na Małym Rynku. Dodatkowo przy Katedrze Wawelskiej i przy ul. Bernardyńskiej pojawią się stojaki z flagami. Stojaki będą także pod pomnikiem Tadeusza Rejtana u zbiegu ulic Basztowej, Dunajewskiego i Garbarskiej, na Rynku Podgórskim, na placu Centralnym i na ul. Podzamcze.  

Miejskie tramwaje i autobusy wyjadą na ulice udekorowane biało-czerwonymi i biało-niebieskimi chorągiewkami.

Patriotyczną iluminację 1, 2 i 3 maja będą miały kładka Bernatka i wieża telewizyjna należąca na Krzemionkach do firmy Emitel. Podświetlona będzie także TAURON Arena Kraków – od 1 do 3 maja w godzinach wieczornych ekran LED na zewnętrznej elewacji hali zamieni się w wielką państwową flagę.

Program obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Krakowie:

 • 9.45 – złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej, ul. Powiśle
 • 10.00 – msza w intencji ojczyzny, Katedra Wawelska
 • 11.30 – złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, pl. o. Adama Studzińskiego
 • 12.15 – uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego, plac Jana Matejki:
  • wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego
  • przemówienie wojewody małopolskiego
  • złożenie wieńców
  • defilada ulicą Basztową.

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy