Reklama

Biznes

Marek Kuchciński z ostatniego miejsca do PE

Aneta Gieroń
Dodano: 02.05.2024
Marek Kuchciński. Fot. Archiwum BIZNESISTYL.pl
Marek Kuchciński. Fot. Archiwum BIZNESISTYL.pl
Share
Udostępnij

Jeszcze nigdy Prawo i Sprawiedliwość nie wystawiło na Podkarpaciu tak mocnej listy do Parlamentu Europejskiego, jak ta przed wyborami 9 czerwca 2024 roku. Liderami są: Daniel Obajtek, były prezes PKN Orlen, który dostał jedynkę oraz Bogdan Rzońca, startujący z drugiego miejsca, ale na liście są również: Władysław Ortyl, marszałek województwa, który jest na miejscu trzecim oraz Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu i poseł PiS, który powalczy z ostatniego, dziesiątego miejsca. I… niewykluczone, że zarówno Ortyl jak i Kuchciński mogą zrobić rekordowe wyniki, nawet lepsze niż Obajtek, czy Rzońca.

We wtorek PiS zarejestrował swoją listę do Parlamentu Europejskiego – znalazło się na niej ponad 40 tys. podpisów poparcia. Jednakże większe wrażenie robią nazwiska kandydatów do PE. Na liście znaleźli się najbardziej rozpoznawali członkowie Zjednoczonej Prawicy z Podkarpacia.

Były wiceminister sprawiedliwości startuje do PE

Z numerem czwartym startuje Marcin Warchoł, poseł Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości; na miejscu piątym znalazła się Teresa Pamuła, posłanka PiS; szóstka przypadła Rafałowi Weberowi, posłowi PiS i byłemu wiceministrowi infrastruktury.

Maria Kurowska, posłanka Solidarnej Polski znalazła się na miejscu siódmym, Jolanta Sawicka, była wicewojewoda podkarpacka jest na miejscu ósmym, zaś z numerem dziewiątym startuje Ewa Leniart, posłanka PiS, była wojewoda podkarpacka, która również może liczyć na bardzo dużo głosów.

Na ostatnim, dziesiątym miejscu jest Marek Kuchciński. 5 lat temu z ostatniego miejsca do Parlamentu Europejskiego startowała Elżbieta Łukacijewska z Koalicji Obywatelskiej i mandat zdobyła. Wyprzedziła Czesława Siekierskiego z PSL-u, którem „jedynka” nie zagwarantowała mandatu europosła.

Zamieszanie wokół Daniela Obajtka

Dlatego start Daniela Obajtka z „jedynki” też może się okazać trudny do przekucia w zwycięstwo. Tym bardziej, że Daniel Obajek i dwóch jego bliskich współpracowników: Adam Burak i Michał Róg opuścili kraj. Obajtek przebywa na Węgrzech, Burak w Turcji a Róg prawdopodobnie w Dubaju. Jednocześnie prokuratura prowadzi około 20 dochodzeń w sprawie nieprawidłowości w Orlenie. Żaden z byłych szefów koncernu nie został dotychczas przesłuchany, niedawno jednak doszło do przeszukań w ich prywatnych nieruchomościach i biurach Orlenu.

Marek Kuchciński też chce do Parlamentu Europejskiego

Marek Kuchciński w wyborach do Sejmu w 2019 i 2023 roku gromadził rekordowe liczby głosów na Podkarpaciu. W 2019 roku ponad 60 tys. głosów, 4 lata później, ponad 50 tys. głosów. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych bardzo dobry wynik miała też Ewa Leniart, na którą zagłosowało prawie 40 tys. wyborców. Rekordzistą wyborczym jest również Władysław Ortyl. Marszałek województwa w wyborach samorządowych zdobywa najwięcej głosów spośród wszystkich radnych. W tym roku to było ponad 44 tys., a w 2018 roku ponad 38 tys. głosów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy