Sport

Mecze Ligi Mistrzów spędzają piłkarzom sen z powiek. Dlatego potrzebują eksperta, który zadba o ich sen

Źródło: ON BOARD THINK KONG / ECCO Network
Dodano: 09.04.2024
Obraz1-Resizer-_750Q75
Share
Udostępnij

Już 10 kwietnia Atlético Madrid zmierzy się z drużyną Borussi Dortmund w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.  Drużyna z Madrytu ma szansę ponownie zdobyć puchar z pomocą takich piłkarzy César Azpilicueta i Antoine Griezmann, jak również dzięki nowej strategii, w której dbanie o zdrowy sen piłkarzy z Madrytu odgrywa kluczowe znaczenie.

Śpią, aby wygrać

Piłkarze Atlético Madrid poddadzą się badaniu, które pokaże zależność między prawidłowym snem, a wydajnością sportową zawodników klubu. Podobne badania były już przeprowadzane w wiodących instytutach naukowych. Jedno z nich przeprowadzono na Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie wykazano, że wskaźniki urazów u młodych sportowców były wyższe podczas meczów rozgrywanych po nocy, w której spali mniej niż 6 godzin.

Atlético Madrid to pierwszy hiszpański klub, który weźmie udział w projekcie prowadzonym przez doświadczony zespół ekspertów ds. snu z firmy Emma Sleep, pod kierownictwem Teresy Schnorbach, psycholożki specjalizującej się w terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności.

Dużo mówi się o diecie piłkarzy i o intensywnych treningach, w których regularnie uczestniczą. Rzadziej wspomina się o roli snu, bez którego wiele zwycięstw nie doszłoby do skutku. Dlatego zaprosiliśmy piłkarzy Atlético Madrid do sprawdzenia swoich sił poza boiskiem, w zaciszu sypialni, gdzie zregenerują się i w trakcie odpoczynku będą mogli poprawić swoją wydajność. To wszystko przełoży się na ich zdrowie i wyniki sportowe poprzez poprawę czasu reakcji, koncentracji, regeneracji po wysiłku oraz zmniejszenia ryzyka kontuzji. Dlatego ważne jest, aby sportowcy zapewniali sobie odpowiednią ilość snu dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. – komentuje Theresea Schnorbach z Emma Sleep.

Sen wpływa na wyniki

Zdrowy sen wpływa na funkcjonowanie układu neuromotorycznego, odpowiadającego za równowagę i zwinność. Co więcej, kiedy odpoczywamy, to wspomagamy koordynację ruchową, pamięć mięśniową oraz zdolność do nauki i wykonywania sekwencji ruchów motorycznych, co ma zasadnicze znaczenie dla wielu dyscyplin sportowych.

Nie można zapomnieć o układzie sercowo-naczyniowy. Poprawa jakości snu przyczynia się do lepszej regulacji rytmu serca, zwiększenia wydolności serca oraz zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, co ma istotne znaczenie dla wydajności piłkarzy. Dodatkowo, sen wpływa również na układ oddechowy poprzez poprawę efektywności oddychania, co jest szczególnie istotne w dyscyplinach sportowych wymagających wytrzymałości fizycznej. – dodaje Theresa Schnorbach.

Jakość snu stymuluje regulację metabolizmu, odporność organizmu oraz poziom hormonów, które są kluczowe dla procesów regeneracji i adaptacji organizmu sportowca.

Kolejne drużyny piłkarskie decydują się na podjęcie wyzwania. Eksperci Emma Sleep ogłosili także współpracę z innym klubem, który weźmie udział w przyszłotygodniowym ćwierćfinale Ligi Mistrzów – Paris Saint Germain. Akademia piłkarska zostanie wyposażona w produkty EMMA Sleep, między innymi w materace i poduszki.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy