Wybór oświetlenia do sypialni wcale nie jest taki oczywisty. Nie wystarczy bowiem skupić się wyłącznie na gustownych żyrandolach i abażurach do nocnych lamp. Estetyka jest bardzo ważnym kryterium, ale nie jedynym. Jakie znaczenie ma barwa światła w miejscu odpoczynku? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu oświetlenia do tego pomieszczenia?
Znaczenie barw oświetlenia w mieszkaniu
Podczas wyboru oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń zwróć uwagę na odpowiednie natężenie i barwę światła. To właśnie ona wpływa na pobudzenie lub pomaga w odprężeniu w ciągu dnia. Można zatem wyróżnić barwę światła:
- ciepłą,
- neutralną,
- zimną.
Temperatura barwy światła wpływa nie tylko na wygląd wnętrza, ale także na samopoczucie osób w nim przebywających. W związku z tym, że ma ona całkowicie różne przeznaczenie, ważne jest, aby poznać ich wpływ na codzienne funkcjonowanie. Ciepłe oświetlenie daje efekt komfortu, doskonałego do odpoczynku. Chłodne zaś sprawdzi się najlepiej w miejscu przeznaczonym do pracy lub wymagającym więcej energii i skupienia. Neutralna barwa najczęściej wykorzystywana jest w biurach i innych pomieszczeniach firmowych.
Chociaż sypialnia z założenia jest miejscem odpoczynku, to jednak sposobów relaksu może być wiele. To oznacza, że dobrym pomysłem będzie umieszczenie kilku źródeł światła o różnych barwach.
Dlaczego ciepła barwa światła jest najlepsza w sypialni?
W odróżnieniu od zimnej, która sprzyja koncentracji głównie podczas wykonywania obowiązków zawodowych, to właśnie barwa ciepła najlepiej sprawdzi się w sypialni. Stworzy ona przytulną atmosferę, idealną do uspokojenia i przygotowania do odpoczynku. Ciepła barwa oświetlenia nie razi w oczy, pomaga zredukować stres i dobroczynnie wpływa na regenerację organizmu. Zamontowanie górnego oświetlenia w sypialni o tej barwie znakomicie wyciszy tuż przed położeniem się do łóżka i nie zakłóci zdrowego, relaksacyjnego snu.
Dostosowanie oświetlenia w sypialni do różnych form odpoczynku
Oaza odprężenia, z jaką kojarzy się to pomieszczenie, wymaga aranżacji dostosowanej do różnych form wypoczynku. Pobyt w sypialni wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do snu. Dla miłośników wieczornego czytania takie światło może okazać się niewystarczające. Świetnym rozwiązaniem będzie zróżnicowane oświetlenie w sypialni. Górne światło może wówczas być barwy ciepłej, natomiast kinkiety lub lampy nocne obok łóżka mogą być wyposażone w żarówki o barwie zimnej lub neutralnej. Po zakończeniu czynności wymagających nieco więcej skupienia można je wyłączyć i poddać się chwili wyciszenia.
Natężenie światła w sypialni – dlaczego warto je regulować?
W zależności od potrzeb, a także mając na względzie ekonomiczne korzystanie z energii elektrycznej, warto wykorzystać rozwiązanie pozwalające na regulację natężenia światła. Lampy ze ściemniaczem pozwolą stworzyć w sypialni kameralną, bardziej romantyczną atmosferę. Dostosowanie natężenia światła zapewnia komfort nie tylko dla oczu – aby zmienić jego moc, nie trzeba bowiem wstawać z łóżka.
Oświetlenie na pilot lub kompatybilne z aplikacjami w telefonie to strzał w dziesiątkę dla osób ceniących sobie wygodę i możliwość dopasowania oświetlenia do własnych preferencji. Chcesz wyposażyć swoją sypialnię w lampy, które stworzą z twojej sypialni prawdziwy, przytulny azyl? W sklepie internetowym reuter.com znajdziesz inspirację na oświetlenie, które doskonale wpasuje się w twój wymarzony styl i stworzy niepowtarzalny klimat.