Kraków

Budowa Ośrodka Ruczaj: coraz bliżej stanu surowego zamkniętego

Źródło: krakow.pl
Dodano: 29.04.2024
Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Share
Udostępnij

Przypomnijmy: umowa na realizację Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza została podpisania 1 lutego 2023 r. Parę tygodni później ZIM przekazał plac budowy wykonawcy – firmie P.B.P. Łęgprzem spółka z o.o.

Po ponad roku od podpisania umowy na realizację wykonawca kończy już trzecią, ostatnią kondygnację budynku. Trwają prace w zakresie stropodachu, montowana jest stalowa konstrukcja kładki nad widownią, a także instalacje sanitarne i wentylacyjne w podziemiu oraz na parterze i pierwszej kondygnacji. Mocno zaawansowane są roboty murarskie. Rozpoczęto układanie instalacji elektrycznych i słaboprądowych. Wkrótce zakończą się też prace żelbetowe konstrukcji budynku co pozwoli na rozpoczęcie robót dekarskich i montaż okien.

Na kolejne miesiące zaplanowano kontynuację robót instalacyjnych oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Zakończy się też wykonywanie pokrycia dachowego i prac tynkarskich. Rozpocznie się za to montaż konstrukcji pod najbardziej charakterystyczny element budynku, czyli kolorowe światłołamacze na elewacji.

Warto wiedzieć, że w ramach kontraktu jesienią nasadzono 67 drzew. Jest to pierwsza część nasadzeń przewidzianych w ramach tego kontraktu.

Zgodnie z umową realizacja kontraktu ma się zakończyć w połowie 2025 r. Wartość umowy to 55 592 023 zł, w tym środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji strategicznych stanowią 30 mln zł.

Ponadto inwestycja obejmuje również wykonanie zagospodarowania terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym wybudowanego w latach 2017–2020 osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach prac zewnętrznych zostanie nasadzona nowa zieleń oraz zamontowane obiekty małej architektury.

Ośrodek Ruczaj będzie filią Centrum Kultury Podgórza. Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentatywna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć.

Podstawową funkcją placówki będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. Nowoczesna i funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń pozwoli na stworzenie kompleksowej i różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych z opiekunami, po seniorów. W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy