Reklama

Kultura

Zagrali, zaśpiewali, zachwycili. Osiemnastka Karczmarzy

Aneta Gieroń
Dodano: 21.04.2024
  • Koncert Jubileuszowy "Osiemnastka" Karczmarzy. Fot. Karol Ząbik
Koncert Jubileuszowy "Osiemnastka" Karczmarzy. Fot. Karol Ząbik
Share
Udostępnij

Jeżeli siedząca w pierwszym rzędzie 94-letnia Alicja Haszczak, wybitna choreografka, ikona podkarpackiego folkloru, z zachwytem spogląda na scenę, to największy komplet dla tych, co na niej występują. I tak w istocie było – w sobotę, w pełnej gości auli Politechniki Rzeszowskiej zespół Karczmarze świętował swoje 18. urodziny. Był tort, życzenia, prezenty, aplauz publiczności i dużo dobrej muzyki.

Zespół wykonuje szeroko pojętą muzykę pogranicza Karpat: polską, słowacką, kresową, ukraińską, łemkowską, węgierską, bałkańską i żydowską. Sobotni koncert był muzycznym podsumowaniem ich 18 lat obecności na scenie. Nieprzypadkowa była też obecność pani Alicji Haszczak.

Alicja Haszczak. Fot. Karol Ząbik

Zespół Karczmarze powstał w 2006 r. z inicjatywy trzech zawodowych muzyków Tomasza Pisaniaka (akordeon guzikowy), Tomasza Pyzika (skrzypce) i Łukasza Cycaka (kontrabas). Cała trójka występowała też w Zespole Pieśni i Tańca „Połoniny”, który Alicja Haszczak wiele lat temu założyła na Politechnice Rzeszowskiej. W kolejnych latach do zespołu dołączyli: Stanisław Tadla (gitara akustyczna, cymbały rzeszowskie), Szymon Tadla (cymbały rzeszowskie i węgierskie) i Monika Konieczny (skrzypce).  Połowa członków zespołu to mieszkańcy gminy Hyżne. Pozostali z gminą związani są od kilkunastu lat współpracując z ZPiT Hyżniacy.

Muzyka inspirowana muzyką ludową

Publiczność uwielbia ich koncert, bo to muzyka inspirowana muzyką ludową, ale nie pozbawiona elementów muzyki rozrywkowej – w swoim repertuarze mają chociażby tango argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, który z kolei chętnie mieszał muzykę korzeni z jazzem i muzyką klasyczną. Karczmarze mają też własne, folkowe kompozycje. Muzycy uwielbiają improwizować, nie trzymają się sztywnych schematów, każdy gra w charakterystycznym dla siebie stylu, stąd wykonywane przez nich melodie brzmią wyjątkowo.

18 lat zespołu Karczmarze

W trakcie sobotniego koncertu, wspólne z Karczmarzami muzykowanie wspominał m.in. Adam Dziedzic, poseł PSL, który muzyków poznał 18 lat temu w Ośrodku Doradztwa Rolniczego i od tamtej pory nieustannie im kibicuje. Karczmarze otrzymali też prezenty od prezydenta Rzeszowa i marszałka województwa podkarpackiego. Ale najwięcej było podziękowań za promowanie przez nich folkloru – rzeszowską przyśpiewkę w swoim repertuarze też mają. W ciągu 18 lat zespół nagrał 5 płyt: „Pogranicze” (2008), „Zahrajte” (2009), „Chojka” (2010), „Tracktor” (2016) „Hora” (2021) oraz ponad 700 razy koncertował w Polsce i za granicą.

Fotografie Karol Ząbik

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy