Reklama

Kultura

10. Festiwal Folkowisko przeniesiony. W tym roku Gorajec proponuje edycję 9 i 1/2

Alina Bosak
Dodano: 10.06.2020
50927_chutor
Share
Udostępnij
W tym roku w Chutorze Gorajec koło Lubaczowa planowano jubileuszową – 10. edycję Festiwalu Folkowisko. Kultowa impreza nie może się jednak w tym roku odbyć w dotychczasowej formie. Do Gorajca może przyjechać tylko 150 osób. Pozostałych, tęskniących za koncertami, spotkaniami z artystami i wieczornymi rozmowami miłośników folku, organizatorzy zapraszają na festiwal on-line 9-12 lipca 2020 r. To nie to samo, co wspólne tańce przed sceną i przy ognisku, dlatego będzie to edycja 9 i ½. A jubileusz – za rok. 
 
Festiwal Folkowisko – ściąga na Podkarpacie fanów kultury i muzyki folkowej, podróżowania i dobrego wypoczynku z Polski i ze świata – od 2011 roku odbywa się w lipcu. Wymyślili go właściciele Chutoru Gorajec – Marina i Marcin Piotrowscy. W Gorajcu, zamieszkiwanej przez 39 osób wiosce w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, stworzyli ciepły dom i zarazem turystyczną przystań dla ludzi spragnionych odpoczynku blisko natury i ciekawych historycznie miejsc. To jeden z najmodniejszych dziś adresów na Roztoczu Wschodnim. Festiwal Kultury Pogranicza „Folkowisko” odbywa się od 2011 r. w małej wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim. 
 
Festiwal, który tutaj jest organizowany, to debaty, pokazy filmowe, koncerty, rajdy terenowe, warsztaty umiejętności ludowych, spektakle teatralne, gra wiejska i wieczory opowiadaczy. Występowały tu najbardziej znane zespoły folkowe: Daga-dana, Same Suki, R.U.T.A., Liudy Dobri, Joryj Kłoc, Kocirba, Żmije i inni. W Gorajcu gościli także pisarze: Andrzej Stasiuk czy Dorota Wodecka. 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
W tym roku miała odbyć się szczególna – jubileuszowa edycja imprezy. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Folkowisko do tej pory czekali na rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce, by podjąć decyzję, co dalej z festiwalem. Teraz już wiadomo, że nie uległa ona poprawie na tyle, by zaprosić tłum gości do Gorajca.
 
Dlatego 10. Folkowisko planowane na 2020 r. będzie zorganizowane w dniach 8-11 lipca 2021 roku. Odbędzie się wówczas jubileuszowa edycja “Wehikuł czasu” z tematyką, zespołami i warsztatami nawiązującymi do historii festiwalu, zajmującego coraz ważniejsze miejsce w kalendarzu polskich imprez.
 
W tym roku – sympatycy nie zostaną pozostawieni sami. Organizatorzy Festiwalu proponują im oryginalną formułę, która zastąpi przeniesiony festiwal – Folkowiska „9 i ½”, w dniach 9-12 lipca.
 
– Legenda Folkowiska musi trwać! – komentuje Marcin Piotrowski, szef Festiwalu. – Wydarzenie będzie transmitowane on-line, planowane jest jako interaktywne, pełne możliwości zaangażowania się z każdego miejsca na świecie. 
 
We wtorek wieczorem, 10 czerwca, organizatorzy poinformowali, że po rozważeniu wszystkich restrykcji związanych z bezpieczeństwem, postanowili zaprosić do Gorajca dopuszczalną obecnie przez przepisy liczbę – 150 osób. Jak zostaną wybrane z tysiąca tych, którzy chcieli przyjechać? 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
– Mamy grono przyjaciół, którzy są z nami od lat – to tzw. Grupa Folkowiskowego Wsparcia – przyjeżdżają od pierwszej edycji, wspierają nas na różne inne sposoby. 149 osób z tej grupy wsparcia zaprosimy do Gorajca. Jak można się do niej dostać? Wpłacić darowiznę w wysokości 149 zł – informuje Marcin Piotrowski. 
 
Jest również możliwość zakupu pakietu za 249 zł, z koszulką oraz maską z unikatowymi napisami, dostępnymi tylko i wyłącznie na tej edycji festiwalu.
 
Organizatorzy umożliwiają również zwrot biletów kupionych na 2020 rok, jednak zachęcają, by wykorzystać je w przyszłym roku. – Zostawiając bilety na przyszły rok – pomagasz Folkowisku. Będzie to również korzystniejsze, ponieważ karnety w przyszłym roku sprzedawane będą w nieco wyższej cenie – zapowiada Marcin Piotrowski.
Stowarzyszenie Folkowisko organizuje Festiwal Folkowisko, a także prowadzi grupę FB Kultura w Kwarantannie, projekt dla tłumaczy z Europy Środkowej Rozstaje.art i szereg działa regionalnych.
 
Wszystkie informacje o Folkowisku na: http://folkowisko.pl/
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy