Reklama

Biznes

Sensacyjna zmiana w Radzie Miasta. Większość ma PiS

Aneta Gieroń
Dodano: 08.04.2024
Ratusz w Rzeszowie. Fot. Tadeusz Poźniak
Ratusz w Rzeszowie. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Są już oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej o podziale mandatów w Radzie Miasta Rzeszowa. Zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 28,42 proc. głosów i 9 mandatów. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska – 24,81 proc. głosów i 7 mandatów. Największym przegranym jest KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa, który wywalczył tylko 5 mandatów. Na czwartym miejscu z 4 mandatami uplasowali się debiutanci w Radzie Miasta Rzeszowa – KW Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa.

PiS jest zwycięzcą, jeśli chodzi o liczbę radnych w RM Rzeszowa. Udało mu się utrzymać stan osobowy z wyborów w 2018 roku, kiedy też zdobył 9 mandatów. O sukcesie może też mówić Koalicja Obywatelska, która będzie miała 7 radnych, czyli o 3 więcej niż w mijającej kadencji.

Równie dużo powodów do radości ma KW Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa, które debiutując w Radzie wprowadzi aż 4 radnych.

Porażka KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa

Największą porażkę zaliczył natomiast KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa, który miał aż 14 radnych w mijającej kadencji, a będzie miał tylko 5 radnych.

Skład obecnej Rady będzie też odrobinę inny niż tej z VIII kadencji z lat 2018-2023, kiedy to w Radzie Miasta Rzeszowa zasiadało 27 zamiast 25 radnych, co wiązało się ze zmianą granic Rzeszowa. W tej kadencji 2024-2029 wybranych zostało już ustawowych 25 radnych.

Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że w sytuacji, gdy Konrad Fijołek wygra II turę wyborów prezydenckich, nie będzie miał większości w Radzie. Głosy KO i Rozwoju Rzeszowa to za mało, by skutecznie przegłosowywać uchwały.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy