Sport

Piłkarska LM – Borussia Dortmund – Paris Saint-Germain 1:0

bia/ co/PAP
Dodano: 02.05.2024
Borussia's Jadon Sancho (C) in action with PSG's Fabian Ruiz (L) and Nuno Mendes (R) during the UEFA Champions League semi final, 1st leg match between Borussia Dortmund and Paris Saint-Germain in Dortmund, Germany, 01 May 2024. Fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Borussia Dortmund pokonała u siebie Paris Saint-Germain 1:0 (1:0) w pierwszym meczu półfinału piłkarskiej Ligi Mistrzów. Rewanż w stolicy Francji odbędzie się 7 maja.

Borussia Dortmund – Paris Saint-Germain 1:0 (1:0).

Bramka: Niclas Fuellkrug (36).

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia). Widzów 81 365.

Borussia Dortmund: Gregor Kobel – Julian Ryerson (87. Marius Wolf), Mats Hummels, Nico Schlotterbeck, Ian Maatsen – Karim Adeyemi (83. Marco Reus), Marcel Sabitzer, Julian Brandt (87. Felix Nmecha), Emre Can, Jadon Sancho – Niclas Fuellkrug (90+1. Youssoufa Moukoko).

Lepsze wrażenie sprawiała Borussia

Paris Saint-Germain: Gianluigi Donnarumma – Achraf Hakimi, Marquinhos, Lucas Hernandez (42. Lucas Beraldo), Nuno Mendes – Warren Zaore-Emery, Vitinha, Fabian Ruiz – Ousmane Dembele, Kylian Mbappe, Bradley Barcola (65. Randal Kolo Muani).

W pierwszej połowie znacznie lepsze wrażenie sprawiała Borussia, a efektem tego był gol w 36. minucie. Po znakomitym podaniu Nico Schlotterbecka w dogodnej sytuacji znalazł się Niclas Fuellkrug, pobiegł szybko z piłką, wpadł na pole karne i oddał mocny strzał z ok. 14 metrów.

Strata gola to nie była jedyna zła informacja dla PSG w tej akcji. Groźnie wyglądającej kontuzji kolana doznał bowiem próbujący powstrzymać Fuellkruga czołowy obrońca drużyny gości i reprezentacji Francji Lucas Hernandez. Wprawdzie próbował jeszcze wrócić do gry, ale okazało się to niemożliwe.

Hernandez na początku MŚ 2022 w Katarze zerwał więzadła krzyżowe w kolanie i pauzował wiele miesięcy. Teraz istnieje obawa, że jego uraz znów jest bardzo poważny. Francja będzie jednym z rywali Polski w grupie D mistrzostw Europy, które rozpoczną się 14 czerwca w Niemczech.

Od drugiej połowy paryżanie ruszyli do odrabiania straty

Krótko po golu na 1:0 Borussia mogła podwyższyć prowadzenie, ale strzał austriackiego pomocnika Marcela Sabitzera obronił Włoch Gianluigi Donnarumma.

Od początku drugiej połowy paryżanie ruszyli do odrabiania straty. W 51. minucie, w ciągu kilku sekund, dwukrotnie trafili w… słupek. Najpierw Kylian Mbappe, a po chwili Marokańczyk Achraf Hakimi.

Do końca meczu wynik już się nie zmienił, choć oba zespoły miały swoje szanse. W 80. minucie świetnej okazji na wyrównanie nie wykorzystał Ousmane Dembele. Były piłkarz BVB (grał w Dortmundzie w sezonie 2016/17) i Barcelony kopnął nad poprzeczką.

Na ławce rezerwowych gospodarzy siedział niespełna 23-letni Marcel Lotka, z reguły trzeci bramkarz Borussii.

Dzień wcześniej Bayern Monachium zremisował u siebie z Realem Madryt 2:2, rewanż w tej parze zaplanowano na 8 maja.

Niemcy zapewniły sobie drugą lokatę w rankingu UEFA

Finał zostanie rozegrany 1 czerwca na stadionie Wembley w Londynie.

Jak podkreśliła agencja AFP, dzięki środowemu zwycięstwu Borussii Niemcy zapewniły sobie drugą lokatę w rankingu UEFA. To oznacza dodatkowe miejsce w powiększonej od nowego sezonu Lidze Mistrzów – czyli łącznie pięć, podobnie jak Włosi.