Reklama

Kraj

Niedzielski: przeciw HPV zaszczepiono ponad 700 dzieci w wieku 12 i 13 lat

Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP
Dodano: 05.06.2023
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Share
Udostępnij

Od 1 czerwca, gdy rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciw HPV, zaszczepiono ponad 700 dzieci; ponad 7 tys. kolejnych zapisało się już na szczepienia – przekazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Spodziewamy się przyspieszenia akcji szczepień po długim czerwcowym weekendzie – wskazał.


O szczepienia przeciw HPV szef MZ był pytany na antenie TVP Info.
W 2023 r. szczepienia obejmują dziewczynki i chłopców urodzonych w 2010 i 2011 r. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.


“W tej chwili mamy co najmniej 700 osób już zaszczepionych. Punkty wystawiły terminy na szczepienia, jest ich blisko 70 tys. Są więc ogromne możliwości, praktycznie w całym kraju, zapisania się. Jeżeli chodzi o osoby zapisujące się na szczepienie, to wiemy, że jest ich ponad 7 tys. Spodziewamy się, że przyspieszenie akcji szczepień nastąpi po długim weekendzie czerwcowym” – powiedział w TVP Info minister.
Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.


Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.


Na poświęconej szczepieniom stronie szczepienia.pzh.gov.pl eksperci podnoszą, że wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy