Reklama

Ludzie

Nie żyje Jerzy Fąfara, poeta prozaik, autor słuchowisk

Aneta Gieroń
Dodano: 20.03.2024
Jerzy Fąfara przed pomnikiem "Przejście 2001" prof. Józefa Szajny. Fot. Tadeusz Poźniak
Jerzy Fąfara przed pomnikiem "Przejście 2001" prof. Józefa Szajny. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

W środę, 20 marca zmarł Jerzy Fąfara. Rzeszowianin, poeta, prozaik, autor słuchowisk radiowych, dziennikarz, regionalista,  wydawca – dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie, niezwykła postać w świecie kulturalnego Rzeszowa. Miał 68 lat. O jego śmierci poinformował Szymon Jakubowski, wydawca Podkarpackiej Historii, przyjaciel rodziny Jerzego Fąfary.

Debiutował tomikiem poezji „Kto lepszy” w 1981 roku, ale to powieści i słuchowiska radiowe zdominowały jego bardzo twórczego życia. Był autorem m.in. „18 znaczy życie – rzecz o Józefie Szajnie”; “Pomruk” powieść biograficzna o prof. Franciszku Chrapkiewiczu-Chapevillu oraz “Był wśród nas Święty”, wspomnienia o Stanisławie Szpunarze, jednym z pierwszych więźniów KL Auschwitz. Wielką popularność przyniosły mu „Brzytwy Kata Sellingera”, na podstawie których powstało słuchowisko radiowe i które w 2004 roku w Sopocie zdobyło Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry”.

Był wśród nas jeden Samarytanin

Tych poruszających słuchowisk radiowych było więcej: „Drabina do Nieba” – saga rodzinna rozgrywająca się w Rzeszowie, która w zamyśle jest podróżą w czasie i prowadzi słuchaczy od początków XX wieku po czasy nam współczesne. W 2016 słuchowisko „Nalepa”, które otrzymało prestiżową I nagrodę Byrskich na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie, słuchowisko „Na drodze do Damaszku” w reżyserii Waldemara Modestowicza reprezentujące Polskę na festiwalu Prix Italia we Włoszech. W 2017 słuchowisko „Był wśród nas jeden Samarytanin” – rzecz o rodzinie Ulmów z Markowej otrzymało nagrodę Byrskich za najlepszy tekst festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Spotkanie z prof. Józefem Szajną

Jerzy Fąfara, absolwent prawa, swoją pracę zawodową zaczynał w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982-1989, później zakładał prywatne wydawnictwo RAF w Rzeszowie, a od 2001, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, któremu szefował do końca. W latach 2018-2020 pracował w Wydziale Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa. To on wymyślił słynną Paniagę, czyli święto ulicy Pańskiej, dzisiejszej 3 Maja w Rzeszowie i to on doprowadził do powstania „Drabiny do nieba”, która w 2023 roku stanęła na ulicy Krakowskiej w Rzeszowie. Fąfara nie tylko napisał książkę o prof. Józefie Szajnie, ale był też wielkim orędownikiem upamiętnienia prof. Szajny w Rzeszowie, gdzie się urodził w 1922 roku. Drabina to był pomysł profesora Józefa Szajny, artysty, którego dzieła  – sztuki teatralne i obrazy – poruszały cały świat, artysty, który dostrzegał wysiłek ludzkiej wspinaczki ku niebu i sens nadziei, chociaż omal nie umarł w obozie Auschwitz i mógł nie wierzyć już w nic. Wspólnie z Jerzym Fąfarą już 16 lat temu wybrali miejsce, gdzie w ubiegłym roku Drabina stanęła.

Rok temu w wywiadzie  dla BIZNESISTYL, Jerzy Fąfara mówił: Czego się nauczyłem od Szajny?! Odnalazłem w sobie siłę i przekonanie, że da się przetrwać to, co złe. Że trzeba podejmować wysiłek, wspinać się jak po tej drabinie, która niedługo stanie na ul. Krakowskiej, tam, gdzie wyobraził ją sobie profesor. Na niektórych szczeblach ustawione zostaną znoszone buty ze stali. Po tych, co szli przed nami. Szajna chciał nam zostawić ślad ich wysiłku. I nadzieję…

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy