Reklama

Ludzie

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” dla prof. Urbanika

Aneta Gieroń
Dodano: 29.12.2023
prof. Andrzej Urbanik. Fot. Tadeusz Poźniak
prof. Andrzej Urbanik. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Prof. Andrzej Urbanik, szef Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ oraz wykładowca Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, zapalony podróżnik i współtwórca rzeszowskiej radiologii, zostanie wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”. Tak zdecydowali radni podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Uroczyste nadanie tytułu nastąpi 18 stycznia, podczas jubileuszowej 670. rocznicy lokacji Rzeszowa.

Prof. Andrzej Urbanik, urodził się w 1953 roku we Wrocławiu, gdzie po II wojnie światowej musieli przenieść się jego rodzice. Potem, zgodnie z nakazem pracy, udali się do miejscowości Dwikozy pod Sandomierzem, a gdy nakazy przestały obowiązywać, wrócili w rodzinne strony (tato profesora pochodził z Brzeżanki, mama z Godowej w powiecie strzyżowskim; oboje przyjaźnili się ze znanym biochemikiem prof. Franciszkiem Chrapkiewiczem) i zamieszkali w centrum Rzeszowa. Tutaj też ukończył III LO.

Od kilku lat współpracuje z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, na którym stworzył unikatowe w Polsce i Europie zaplecze dydaktyczne – pracownie radiologiczne z działającymi w rzeczywistości aparatami rtg, sale komputerowe czy sale dydaktyczne z transmisją obrazów z badań diagnostycznych. W ramach hobby, kolekcjonuje stare aparaty rentgenowskie, które przekazał rzeszowskiemu uniwersytetowi. Kolekcja składa się z kilkuset przyrządów i aparatów rentgenowskich od 1939 do lat 90. XX wieku i przechowywana jest w magazynach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Gromadzony przez 20 lat zbiór jest jednym z największych w Europie. 

Prof. Andrzej Urbanik, wybitny specjalista w dziedzinie radiologii

W 2013 roku, na prośbę ówczesnego Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Aleksandra Bobko, utworzył nowy kierunku studiów – Elektroradiologia w Kolegium Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i w krótkim czasie stworzył przodującą placówkę dydaktyczną w dziedzinie elektroradiologii w kraju  – to fragment  uzasadnienia uchwały o przyznaniu prof. Urbanikowi tytuły „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”.

Prof. Urbanik to wybitny specjalista w dziedzinie radiologii, autor ponad 350 prac naukowych, promotor 24 prac doktorskich i opiekun 5 przewodów habilitacyjnych, z których cztery zakończyły się już profesurą. W dziedzinie radiologii laureata wielu nagród, także międzynarodowych.

Andrzej Urbanik, to też zapalony podróżnik, odwiedził ponad 120 krajów i dwukrotnie objechał kulę ziemską dookoła. Pomysłodawca OSOTT-u, Ogólnopolskich Spotkań Obieżyświatów, Trampów i Turystów oraz autor pierwszych polskich przewodników dla globtroterów.

Nadanie tytułu odbędzie się 18 stycznia w Filharmonii Podkarpackiej w ramach co rocznych obchodów urodzin Rzeszowa. Na wydarzenie będą rozdawane bezpłatne wejściówki. Wyróżnienie Zasłużony dla Miasta Rzeszowa jest nadawane osobom, które swoją pracą, twórczością artystyczną czy działalnością społeczną, gospodarczą lub polityczną, znacznie przyczyniły się do rozwoju Miasta Rzeszowa i mogą być wzorem cnót obywatelskich. Osoba, której nadano wyróżnienie Zasłużony dla Miasta Rzeszowa otrzymuje dyplom, medal i legitymację.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy