Reklama

Ludzie

Pogrzeb Jerzego Fąfary. Na cmentarzu Wilkowyja

Aneta Gieroń
Dodano: 22.03.2024
Jerzy Fąfara. Fot. Tadeusz Poźniak
Jerzy Fąfara. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

W sobotę, 23 marca o godz. 9.30 na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie odbędzie się pogrzeb Jerzego Fąfary. Znany poeta, prozaik, autor słuchowisk radiowych, dziennikarz, regionalista,  założyciel Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie zmarł nagle 20 marca w wieku 68 lat.

Był osobowością w świecie rzeszowskiej kultury. Znakomitym prozaikiem i wydawcą, autorem nagradzanych słuchowisk radiowych, piewcą „tamtego Rzeszowa”, strażnikiem pamięci. Autorem m.in. „18 znaczy życie – rzecz o Józefie Szajnie”; “Pomruku” powieści biograficznej o prof. Franciszku Chrapkiewiczu-Chapevillu oraz “Był wśród nas Święty”, wspomnień o Stanisławie Szpunarze, jednym z pierwszych więźniów Auschwitz. Wielką popularność przyniosły mu „Brzytwy Kata Sellingera”, na podstawie których powstało słuchowisko radiowe w 2004 roku w Sopocie nagrodzone Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry”.

Drabina do nieba – ponad 100 lat dziejów Rzeszowa

Rzeszowianie na zawsze zapamiętają jego „Drabinę do Nieba” – sagę rodzinną rozgrywającą się w Rzeszowie, która w zamyśle jest podróżą w czasie i prowadzi słuchaczy od początków XX wieku po czasy nam współczesne. Wspaniałe słuchowisko przez kilka lat nagrywane było w Polskim Radiu Rzeszów.

Paniaga, spotkajmy się na Pańskiej

Jerzy Fąfara był też pomysłodawcą Paniagi – święta ulicy Pańskiej, dzisiejszej 3 Maja w Rzeszowie i to on doprowadził do powstania „Drabiny do nieba”, która w 2023 roku stanęła na ulicy Krakowskiej w Rzeszowie. Fąfara nie tylko napisał książkę o prof. Józefie Szajnie, ale był też wielkim orędownikiem upamiętnienia prof. Szajny w Rzeszowie, gdzie ten się urodził w 1922 roku. Drabina to był pomysł profesora Józefa Szajny i wspólnie z Jerzym Fąfarą już 16 lat temu wybrali miejsce, gdzie w ubiegłym roku Drabina stanęła. Pomysłem Fąfary było także ustawienie 40 głazów na Placu Cichociemnych, rozrzuconych wokół rzeźby prof. Szajny „Przejście 2001”. Na kamieniach są nazwiska rzeszowskich chłopców, których Niemcy wywieźli pierwszym transportem do Oświęcimia.

Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, w którym tak wielu podkarpackich twórców wydawało swoje książki, także kojarzy się z Jerzym Fąfarą. To on założył to wydawnictwo i był jego szefem do końca.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy