Reklama

Ludzie

10 lat temu zmarł prof. Jerzy Chłopecki

Aneta Gieroń
Dodano: 21.01.2024
Prof. Jerzy Chłopecki. Fot. Tadeusz Poźniak
Prof. Jerzy Chłopecki. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Życiorys ma każdy, ale nie każdy ma biografię – mawiał prof. Jerzy Chłopecki, socjolog i politolog. Powiedzieć o nim, że miał biografię, to za mało, był znakomitym naukowcem, erudytą, Kongresowiakiem, który przedzierzgnął się w Galicjanina i bardzo był z tego dumny. Dokładnie 10 lat temu, 21 stycznia 2014 roku zmarł prof. Jerzy Chłopecki, w przeszłości prorektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Historia profesora Chłopeckiego, to historia znakomitego humanisty i nietuzinkowego człowieka. Naukowca, który do Rzeszowa trafił przez szczęśliwy przypadek w 1984 roku i na trzydzieści lat związał się z tym miastem i regionem. Z miejscem, które, jak wielokrotnie podkreślał, stało się jego ukochanym miejsce na ziemi. Był też niezwykle barwną postacią. Melomanem, płynnie czytającym nuty, duszą towarzystwa, kolekcjonerem malarstwa, w końcu rasowym koniarzem, a nawet znawcą czerwonego wina. Gdy na 70. urodziny w prezencie otrzymał klacz, śmiertelnie poważnie żartował, że z etatu profesora chciałby się przenieść na stajennego. Uwielbiał konne przejażdżki po wzgórzach wokół Kielnarowej.

Dziennikarstwo wielką pasją prof. Jerzego Chłopeckiego

Prof. Jerzy Chłopecki, urodzony w 1936 r. w Lidzie na Grodzieńszczyźnie, był absolwentem studiów magisterskich i doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się habilitował. Jego wielką pasją było dziennikarstwo. W latach 80. XX wieku był redaktorem naczelnym tygodnika „Ekran”, a w połowie lat 90. XX wieku dyrektorem programowym Polskiego Radia Rzeszów. 

Był znakomitym socjologiem i politologiem, intelektualistą, przez wiele lat prorektorem ds. spraw Nauki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz szefem Katedry Nauk Społecznych. Sprawował nadzór merytoryczny nad wszystkimi projektami naukowymi WSIiZ. 

Autor wielu książek m.in. „Rewolucja i postęp”, „Czas, świadomość, historia. Uwarunkowania potocznej świadomości czasu”, „Przestrzeń polityczna Polski. Konflikt i zmiana”, „Ciągłość, zmiana i powrót. Szkice z socjologii wychowania”, kilkudziesięciu artykułów naukowych, rozdziałów w monografiach oraz wielu tekstów publicystycznych.  Recenzent wielu prac doktorskich i habilitacyjnych. Odznaczony  m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Prywatnie prof. Chłopecki był niezwykle dowcipną osobą, wręcz ekscentryczną. Nie znoszący blichtru i głupoty, w wiecznym dyskursie widział rozwój intelektualny człowieka i nauki.

W 2015 roku aula Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie nazwana została imieniem prof. Jerzego Chłopeckiego, a na ścianie zawisła pamiątkowa tablica.

Aula im. prof. Chłopeckiego. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy