Reklama

Biznes

PCLA w Rzeszowie za 194 mln zł. Umowa podpisana  

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 24.04.2024
Fot. Archiwum Urzędu Miasta Rzeszowa
Fot. Archiwum Urzędu Miasta Rzeszowa
Share
Udostępnij

W końcu jest. W środę w Ratuszu podpisana została umowa z firmą Mirbud na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA) w Rzeszowie. Stadion będzie kosztował 194 mln zł i ma być gotowy w 2026 roku.

Obiecałem, że będę zdeterminowany, żeby stadion powstał i słowa dotrzymuję. Konsekwentnie, mimo różnych problemów, dążyłem do realizacji tej inwestycji – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Najstarszy klub w Polsce, CWKS Resovia, nie może mieć w XXI wieku takiego obiektu, jak obecnie. „Jeśli mamy być metropolią, to musimy realizować takie inwestycje, jak ta. (Klub piłkarski CWKS Resovia Rzeszów został założony w 1910 roku – przyp. red.)

PCLA w Rzeszowie w 2026 roku

– Do tej pory nie realizowaliśmy żadnej inwestycji na Podkarpaciu. To będzie nasza pierwsza budowa w regionie i liczę, że nie ostatnia – powiedział Tomasz Sałata z firmy Mirbud. – W tym roku zburzony zostanie obecny stadion oraz rozpoczniemy pracy przy fundamentach. Koniec prac planujemy na 31 października 2026 r.

Budowa PCLA ma kosztować 194 mln zł. Miasto ma wyłożyć 104 mln zł, Ministerstwo Sportu 60 mln zł, a samorząd podkarpacki 30 mln zł. Wybrany wykonawca najpierw musi opracować projekt, a następnie wybudować stadion przy ulicy Wyspiańskiego.

Budowa PCLA ma kosztować 194 mln zł

PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii i będzie to jeden z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce – przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też  mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię. Stadion będzie także przystosowany do organizacji wydarzeń kulturalnych, jak chociażby koncerty.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu  pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy