Reklama

Biznes

Poręba: Odchodzę z polityki na własnych warunkach

Aneta Gieroń
Dodano: 23.04.2024
Tomasz Poręba. Fot. Tadeusz Poźniak
Tomasz Poręba. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Tomasz Poręba, przez ostatnie 15 lat europoseł PiS z Podkarpacia, odchodzi z polityki. W poniedziałek na platformie X opublikował oświadczenie, w którym napisał: “Przede mną ostatnie głosowania i sesja Parlamentu Europejskiego. Dalszego ciągu nie będzie. Już blisko rok temu podjąłem decyzję i poinformowałem kierownictwo partii, że nie będę kandydował i odchodzę z bieżącej polityki”.

Tomasz Poręba tłumaczy, że “to była i jest świadoma i bardzo dobrze przemyślana decyzja”.

– Odchodzę z podniesioną głową i poczuciem, że wiele w tych ostatnich latach wspólnie udało się zrobić – stwierdził europoseł. – Wszystko, co obiecałem, udało się wspólnie z wieloma fantastycznymi ludźmi zrealizować. Nikt mi tego nie zabierze. Dlatego odchodzę z poczuciem dumy, ulgi i radości. Wygranymi wszystkimi wyborami i najlepszymi procentowymi wynikami w Polsce. Na własnych warunkach.

Tomasz Poręba w Parlamencie Europejskim od 15 lat

Tomasz Poręba w 2003 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, od 2004 pracuje w Brukseli, od 2009 roku jest nieprzerwanie europosłem. W stolicy Belgii ma mieszkanie, tam też mieszka jego żona, a córki chodzą do szkoły. Świetnie odnajduje się na europejskich salonach, biegle mówi po angielsku i francusku, doskonale zna kuchnię unijnej polityki.

Wielokrotnie był szefem sztabu wyborczego PiS – w 2011 roku na czas wyborów parlamentarnych, w 2018 roku podczas wyborów samorządowych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Stał także na czele sztabu wyborczego PiS przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku, ale zrezygnował z tej funkcji w czerwcu zeszłego roku. 

Rekordzista wyborczy na Podkarpaciu

Przez kolejne trzy kadencje trafiał do Paramentu Europejskiego mając na koncie ogromną liczbę głosów. W 2019 roku był prawdziwą lokomotywą wyborczą. Zdobył aż 276 014 głosów. Takiego wyniku jak Tomasz Poręba z PiS nie miał nikt wcześniej w województwie podkarpackim. W liczbach bezwzględnych był na czwartym miejscu w kraju. Procentowo – na pierwszym. Zagłosowało na niego blisko 37 proc. wszystkich uprawnionych w regionie.

Poręba przez lata budował swoją markę na Podkarpaciu, z którym jest związany dzięki żonie, która pochodzi z Mielca.  Walczył o drogę ekspresową Via Carpathia, identyfikuje się z zabiegami o modernizację najważniejszych linii kolejowych w województwie. W przeszłości był dziennikarzem, grał w piłkę nożną. Jest też patronem kilku politycznych kariery m.in. Lucjusza Nadbereżnego, prezydenta Stalowej Woli, posła Rafała Webera, czy Marcina Fijołka, po ostatnich wyborach radnego sejmiku województwa.

Tomasz Poręba bez immunitetu

W listopadzie 2023 roku Parlament Europejski uchylił mu immunitet. Sprawa dotyczy wniosku sądu w Polsce o uchylenie immunitetu eurodeputowanym PiS w sprawie, w której akt oskarżenia złożył aktywista Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jego zarzuty dotyczą spotu Prawa i Sprawiedliwości opublikowanego przed wyborami samorządowymi w 2018 roku, a który ostrzegał przed polityką migracyjną Platformy Obywatelskiej. Eurodeputowani polubili lub udostępniali ten wpis dalej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy