Reklama

Biznes

Tomasz Poręba, europoseł PiS bez immunitetu

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 09.11.2023
Tomasz Poręba, europoseł PiS. Fot. Tadeusz Poźniak
Tomasz Poręba, europoseł PiS. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

W czwartek deputowani Parlamentu Europejskiego poparli wniosek o uchylenie immunitetu czworgu europosłom Zjednoczonej Prawicy: Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu oraz Tomaszowi Porębie, który jest europosłem z Podkarpacia.

We wtorek wniosek o uchylenie immunitetów przegłosowała komisja prawna Parlamentu Europejskiej. Za uchyleniem immunitetu Tomaszowi Porębie było 388 eurodeputowanych. 131 głosowało przeciw.

Sprawa dotyczy wniosku sądu w Polsce o uchylenie immunitetu eurodeputowanym w sprawie, w której akt oskarżenia złożył aktywista Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jego zarzuty dotyczą spotu Prawa i Sprawiedliwości opublikowanego przed wyborami samorządowymi w 2018 roku, a który ostrzegał przed polityką migracyjną Platformy Obywatelskiej. Eurodeputowani polubili lub udostępniali ten wpis dalej.

Uchylenie immunitet nie odbiera mandatu europosła

Gaweł oskarżył polityków PiS o naruszenie artykułu 256. Kodeksu karnego mówiącego między innymi o nawoływaniu do nienawiści. Oskarżył zarówno twórców, jak i polityków udostępniających wyborczy spot.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego utrzymują mandat nawet po uchyleniu immunitetu. Mandat posła do PE jest mandatem krajowym i nie może go odebrać żaden inny organ. Ponadto uchylenie immunitetu nie oznacza uznania posła za winnego. Umożliwia ono tylko krajowym organom sądowym prowadzenie postępowania.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy