Reklama

Kraj

Tusk: następni funkcjonariusze CBA ułaskawieni przez Andrzeja Dudę

rbk/ itm/PAP
Dodano: 26.04.2024
Warszawa, 23.04.2024. Premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu w KPRM w Warszawie, 23 bm. Na posiedzeniu szef MSZ przedstawi założenia polityki zagranicznej na 2024 r. Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 23.04.2024. Premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu w KPRM w Warszawie, 23 bm. Na posiedzeniu szef MSZ przedstawi założenia polityki zagranicznej na 2024 r. Fot. PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Następni funkcjonariusze CBA ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę – napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych. Zanim się obejrzymy, prezydent gotów będzie ułaskawić cały PiS – dodał szef rządu.

Kancelaria Prezydenta poinformowała na swojej stronie internetowej, że prezydent Duda postanowieniem z 24 kwietnia zastosował prawo łaski wobec dwóch osób. Według medialnych doniesień, to dwóch byłych agentów CBA, skazanych prawomocnie w grudniu ub. roku w tzw. aferze gruntowej razem z byłymi szefami CBA Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Obu polityków PiS prezydent ułaskawił już w styczniu.

Następni funkcjonariusze CBA ułaskawieni przez Andrzeja Dudę

Do sprawy odniósł się w piątek rano szef rządu. “Następni funkcjonariusze CBA ułaskawieni przez Andrzeja Dudę. Zanim się obejrzymy, gotów będzie ułaskawić cały PiS” – napisał Tusk na platformie X.

Jak czytamy na stronie kancelarii prezydenta, Andrzej Duda, “podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze wyjątkowe względy państwowe, w tym zachowanie ładu konstytucyjnego i społecznego, polityczne oraz humanitarne”.

Na początku lutego br. rzecznik Prokuratora Generalnego prokurator Anna Adamiak poinformował, że Adam Bodnar wydał negatywną opinię w sprawie ułaskawienia Grzegorza P. oraz Krzysztofa B., którzy zostali skazani w tzw. aferze gruntowej. Procedurę ułaskawieniową w ich sprawie wszczął prezydent Duda. Adamiak dodała, że prawo łaski powinno dotyczyć osób, które co najmniej rozpoczęły odbywanie orzeczonej kary pozbawienia wolności, podczas gdy Krzysztofowi B. i Grzegorzowi P. sąd wykonawczy wstrzymał jej wykonanie. Prokurator dodała wówczas, że stanowisko PG nie jest wiążące dla prezydenta.

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał byłego szefa CBA i szefa MSWiA

“Prokurator Generalny zajmując negatywne stanowisko, kierował się obowiązującą w demokratycznym państwie zasadą równości wobec prawa wszystkich obywateli i dlatego uznał, że stosowanie nadzwyczajnych środków prawnych wobec osób pełniących ważne funkcje publiczne, nie może tworzyć ich uprzywilejowanej pozycji względem innych osób skazanych” – podała wówczas Adamiak.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał byłego szefa CBA i szefa MSWiA w rządach PiS Mariusza Kamińskiego oraz jego byłego zastępcę Macieja Wąsika na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności za ich działania w “aferze gruntowej”. Natomiast b. agenci CBA Grzegorz P. oraz Krzysztof B. zostali skazani na rok więzienia. Proces dotyczył operacji CBA w tzw. aferze gruntowej z lata 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem dwóm mężczyznom tzw. kontrolowanej łapówki za “odrolnienie” w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa gruntu na Mazurach.

23 stycznia prezydent Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i zapowiedział ułaskawienie także Grzegorza P. i Krzysztofa B.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy