Reklama

Biznes

Konrad Fijołek wygrywa II turę wyborów prezydenckich

Aneta Gieroń
Dodano: 21.04.2024
Konrad Fijołek. Fot. Darek Delmanowicz/PAP
Konrad Fijołek. Fot. Darek Delmanowicz/PAP
Share
Udostępnij

W sondażu exit poll zrealizowanym przez Ipsos dla telewizji TVN24, TVP oraz Polsat, Konrad Fijołek wygrywa drugą turę wyborów prezydencki w Rzeszowie z Waldemarem Szumnym, kandydatem PiS. Na Fijołka miało zagłosować 56,1 proc., na Szumnego – 43,9 proc. Do godziny 17.00 frekwencja w drugiej turze w Rzeszowie wyniosła 33,74 proc.

To oznacza, że Konrad Fijołek raczej na pewno spędzi najbliższych 5 lat w Ratuszu. Ale to nie będzie łatwa prezydentura, bo bez większości w 25-osobowej Radzie Miasta Rzeszowa, gdzie PiS ma 9 radnych, Rozwój Rzeszowa 4 osoby, Platforma Obywatelska 7 radnych i tylko 5 osób Rozwój Rzeszowa Konrada Fijołka.

Druga tura wyborów prezydenckich w Rzeszowie

Tegoroczne wybory samorządowe w Rzeszowie, należały do jednych z najciekawszych od lat. Po raz pierwszy od 22 lat rzeszowianie wybierali prezydenta w II turze wyborów. Ostatnie takie wybory odbyły się w 2002 roku, gdy o władzę w Rzeszowie walczyli Tadeusz Ferenc z Andrzejem Szlachtą.

Po I turze wyborów, 7 kwietnia Rzeszów okazał się też jednym z najbardziej zaskakujących miast na powyborczej mapie Polski. Wyniki exit poll – zaraz po zamknięciu lokali wyborczych wskazywały, że w dogrywce zmierzy się obecny prezydent Konrad Fijołek z Jackiem Strojnym ze Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa. Ostatecznie, po ogłoszeniu wyników przez Państwową Komisję Wyborczą, to jednak Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości znalazł się w II turze. Według oficjalnych wyników opublikowanych przez PKW – Fijołek zdobył 37,91 proc., Szumny 24,23 proc., a Strojny 20,61 proc.

Fijołek prosił rzeszowian o pełną, 5-letnią kadencję

W ostatnich dwóch tygodniach urzędujący prezydent Konrad Fijołek wielokrotnie podkreślał, że urząd pełni tylko 2,5 roku i prosił mieszkańców o szansę na dokończenie rozpoczętych projektów w pełnej, 5-letniej kadencji. W piątek, w ostatnim dniu ciszy wyborczej Waldemar Szumny, zapowiedział, że stanowisko wiceprezydenta zaproponuje Jackowi Strojnemu, który w I turze zdobył ponad 20 proc. głosów rzeszowian.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy