Reklama

Lifestyle

W ogrodach Muzeum-Zamku wiosna w rozkwicie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 10.04.2024
  • Fot. Muzeum Zamek w Łańcucie
Fot. Muzeum Zamek w Łańcucie
Share
Udostępnij

W parku i grodach Muzeum-Zamku w Łańcucie jest już bardzo wiosennie. Magnolie, które zwykle kwitły w okolicy majówki, aktualnie są w szczycie kwitnienia. Przepięknie wyglądają też rabaty z tulipanami, narcyzami i hiacyntami.

Jesienią ubiegłego roku w łańcuckich ogrodach dosadzono do rosnących już roślin (głównie bylin oraz róż) około 6 tys. cebul kwiatowych różnych rodzajów, gatunków i odmian. Duża część z nich zdobi rabaty już od wczesnej wiosny.

Tysiące tulipanów wokół Zamku w Łańcucie

Obecnie najliczniej kwitną tulipany – w otoczeniu łańcuckiego zamku posadzono blisko 3 tys. sztuk w 32 odmianach, różniących się nie tylko kolorami, ale również wielkością i kształtem kwiatów czy porą kwitnienia. Turyści, którzy w tym roku wybiorą się na spacer po parku i ogrodach Muzeum, będą mogli podziwiać odmiany tulipanów od bardzo wczesnych do późnych, które dopiero rozkwitają.

Bardzo piękne są też rabaty z narcyzami. Na terenie zespołu zamkowo-parkowego posadzono ich ok. 600 szt., w 15 odmianach. Turyści mogą również obejrzeć różnorodne hiacynty – w sumie zasadzono blisko 300 szt., w 10 odmianach. Dodatkowo rabaty zdobią anemony, szachownice cesarskie i kostkowane, szafirki, cebulice i Puszkinie – wylicza Wiesław Koza – kierownik Działu Zespołów Parkowych Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Blisko 500 lilii w 30 odmianach w pałacowych ogrodach

Ubiegłoroczną jesienią posadzono także rośliny, które dopiero budzą się do życia i będą zdobić ogród w okresie letnim. To blisko 500 lilii w 30 odmianach – od azjatyckich, drzewiastych, tygrysich, po trąbkowe – czyli te o najbardziej szlachetnym i mocnym zapachu.  Powstało też 7 nowych grup piwonii w różnych kolorach i kształtach. Te rośliny będą zdobić rabaty od końca maja do sierpnia.

Fot. Muzeum-Zamku w Łańcucie

Kiedy rośliny cebulowe przekwitną, ich miejsce zajmą odmiany letnie, które będzie można oglądać aż do pierwszych przymrozków.

Fotografie Archiwum Muzeum-Zamku w Łańcucie

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy