Reklama

Poznaj region

Spacer po zamku w Łańcucie. GALERIA FOTOGRAFII

Aneta Gieroń
Dodano: 03.02.2024
  • Biblioteka w Muzeum-Zamku Łańcucie. Fot. Tadeusz Poźniak
Biblioteka w Muzeum-Zamku Łańcucie. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Muzeum-Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, która znana jest nie tylko w kraju, ale i na świecie z wytwornych wnętrz oraz niezwykle cennej i ciekawej kolekcji pojazdów konnych. Obecny wygląd zamek w Łańcucie zawdzięcza przebudowie dokonanej w II połowie XVIII stulecia przez Stanisława Lubomirskiego – Marszałka Wielkiego Koronnego oraz jego żonę Izabelę z Czartoryskich, zwaną Księżną Marszałkową, kuzynkę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego właśnie okresu pochodzą: “Pokój pod Widokiem”, “Apartament Brenny”, “Apartament Chiński” oraz “Apartament Turecki” z zachowanym autentycznym wystrojem wnętrza. Staraniem księżnej wokół zamku założono także piękny park krajobrazowy. 

Z inicjatywy Elżbiety z Radziwiłłów – żony Romana Potockiego, w latach 1889-1912 zamek w Łańcucie gruntownie przebudowano, dostosowując go do ówczesnych wymogów, jednak zachowując cenne wnętrza z czasów Izabeli Lubomirskiej. Założono wtedy instalację wodociągową, kanalizację, centralne ogrzewanie, a nawet przeprowadzono elektryfikację i zainstalowano telefony. Powiększono dwukrotnie powierzchnię parku oraz wybudowano Stajnie i Wozownię. Zamek otrzymał też nową elewację w stylu neorenesansu francuskiego, którą podziwiać można do chwili obecnej.

Fot. Tadeusz Poźniak

Współcześnie budowle i park mają wygląd, jaki nadano im na przełomie XIX i XX w., wnętrza jednak reprezentują różne style – od barokowego po eklektyzm i secesję. Już w okresie międzywojennym były one udostępniane do zwiedzania, a od 1944 r. zamek jest największym w naszym kraju muzeum-rezydencją. Salony, jadalnie, sala balowa, apartamenty prywatne i przeznaczone dla gości urządzone zostały dobranymi do wystroju architektonicznego meblami, dziełami sztuki i rzemiosła (srebrami, porcelaną z Miśni, Wiednia i Delft, fajansami z Nieborowa, szkłem polskim). Znalazła w nich miejsce kolekcja zegarów z XVII-XIX w. oraz zabytkowych instrumentów muzycznych.

Posąg Antonia Canovy, przedstawiający Henryka Lubomirskiego

Nie brak też pokoi Tureckich i Chińskich, w których eksponowane są zabytki sztuki i kultury Wschodu (m.in. wyroby z brązu, laki, porcelana, tkaniny). W Korytarzu Parterowym i Białym na I piętrze znajduje się galeria portretów rodzinnych Potockich i Lubomirskich, natomiast w Korytarzu Czerwonym – galeria malarstwa zachodnioeuropejskiego. Skrzydło południowe zamku zajmuje galeria rzeźb, wśród których znajduje się cenny marmurowy posąg Antonia Canovy, przedstawiający Henryka Lubomirskiego jako Amora. Piękno wnętrz reprezentacyjnych podkreślają słynne intarsjowne posadzki łańcuckie.

Jedną z największych atrakcji Łańcuta jest Powozownia, w której zgromadzono unikatowy w skali Europy zbiór ponad 70 zabytkowych pojazdów konnych z końca XVIII i początku XIX w. – paradnych i podróżnych karet, różnych typów powozów. Uzupełnieniem tej ekspozycji jest wystawa ozdobnych uprzęży i akcesoriów zaprzęgowych.

Fotografie Tadeusz Poźniak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy