Reklama

Biznes

Daniel Obajtek „jedynką” PiS do Parlamentu Europejskiego

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 25.04.2024
Daniel Obajtek. Radek Pietruszka/PAP
Daniel Obajtek. Radek Pietruszka/PAP
Share
Udostępnij

W czwartek obradowały władze Prawa i Sprawiedliwości w sprawie list wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Jedynkę na Podkarpaciu otrzymał Daniel Obajtek, do niedawna prezes PKN Orlen. Na liście znalazł się też Bogdan Rzońca, od 5 lat europoseł PiS z Jasła. To duża zmiana po tym, jak przez ostatnie 3 kadencje liderem podkarpackiej listy PiS był Tomasz Poręba, znakomicie znający unijne niuanse i biegle władający językami, angielskim i francuskim. Daniel Obajtek, nawet nie zbliża się do kwalifikacji, jakie w przeszłości reprezentował Poręba.

Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej przyznał, że „listy są generalnie zatwierdzone”.

– Proszę pamiętać, że jest taka praktyka w naszej partii, że w sytuacjach jakichś szczególnych, prezes partii, czyli ja, może dokonać jeszcze jakichś drobnych korekt – dodał.

Kto z PiS do Parlamentu Europejskiego

Kaczyński zapowiedział również, że listy zostaną ogłoszone w momencie, kiedy będą rejestrowane. – To prawdopodobnie będzie następowało bardzo szybko w niektórych okręgach, gdzie wszystko jest już gotowe. Gdzie indziej nieco później, ale też w krótkim czasie – zapowiedział szef PiS.

W czwartek wieczorem PKN Orlen opublikował raport roczny za 2023 rok. A w nim ujawnił wynagrodzenia. Z dokumentu wynika, że Obajtek otrzymał 1,672 mln zł tytułem wynagrodzenia stałego, a także premię 1,254 mln zł. Jest to “premia potencjalnie należna Członkom Zarządu Spółki do wypłaty w roku kolejnym”. W sumie to ponad 2,8 mln zł.

Daniel Obajtek, były prezes Orlenu

Obajtek został odwołany z funkcji prezesa zarządu na początku lutego br. W niedawnym wywiadzie dla Money.pl przyznał, że cieszy się, że nie kieruje już Orlenem, który określa bardzo ostrymi słowami.

– Ja dziękuję Bogu, że już nie jestem prezesem Orlenu. Wytrzymałem w tym piekle 6 lat. Możecie to napisać: to jest g***o, które śmierdziało od czasów WSI i wszystkich innych służb. Nikt nie wchodził tak głęboko w transakcje w Orlenie i wokół niego, bo albo nie miał o nich pojęcia, albo się po prostu zwyczajnie bał – powiedział Obajtek.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE od 6 do 9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy