Sport

90. Plebiscyt “Przeglądu Sportowego” za nami

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki
Dodano: 07.01.2025
Foto: Laureaci 90. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”
Foto: Laureaci 90. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”
Share
Udostępnij

Aleksandra Mirosław, mistrzyni olimpijska we wspinaczce sportowej, zwyciężyła w 90. Plebiscycie “Przeglądu Sportowego”. Superczempionem uhonorowano Wojciecha Fortunę, mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich. Podczas gali wręczono stypendia Ministra Sportu i Turystyki pierwszym trenerom naszych mistrzów – Laurze Chrzanowskiej, Tomaszowi Sasce i Bernardowi Wernerowi.

Pierwszą dziesiątkę 90. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” zdominowali medaliści Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Siedmioro z nich stanęło na podium olimpijskim.

Aleksandra Mirosław, która wywalczyła na igrzyskach olimpijskich w Paryżu jedyny złoty medal dla Polski, wyprzedziła brązową medalistkę w biegu na 400 metrów Natalię Bukowiecką oraz Wilfredo Leona, wicemistrza olimpijskiego z reprezentacją siatkarzy.

Czwarte miejsce zajęła tenisistka Iga Świątek, która w 2024 po raz czwarty zwyciężyła w wielkoszlemowym French Open i wywalczyła brązowy medal igrzysk olimpijskich, pierwszy w historii polskiego tenisa. Pierwszą piątkę zamknął Bartosz Zmarzlik, pięciokrotny mistrz świata na żużlu.

Wojciech Fortuna Superczempionem

Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski z Sapporo z 1972 roku w skokach narciarskich, został uhonorowany Superczempionem podczas gali 90. Plebiscytu “Przeglądu Sportowego”. To pierwszy polski złoty medalista olimpijski zimowych igrzysk.

Musiał walczyć, żeby w ogóle na te igrzyska pojechać, wcale nie był faworytem, przynajmniej działaczy. Musiał walczyć w trakcie tego turnieju, bo nikt nie wierzył, że jedzie po medal, a on to mówił kolegom, trenerom. Trochę uwierzyli po pierwszym konkursie, kiedy zajął szóste miejsce

– mówił Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Minister zwrócił przy tym uwagę na piękny charakter Fortuny. Jak przypomniał, mistrz olimpijski swój złoty medal z Sapporo wystawił na aukcję. Trofeum kupiono za 50 tys. dolarów, a pieniądze przeznaczono na leczenie kontuzjowanych sportowców.

Foto: Trenerzy Bernard Werner, Laura Chrzanowska, Tomasz Saska i Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras

Stypendia dla pierwszych trenerów mistrzów

Podczas gali 90. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras wręczył stypendia pierwszym trenerom naszych mistrzów – Laurze Chrzanowskiej, Tomaszowi Sasce i Bernardowi Wernerowi.

Bez pierwszych trenerów, bez ludzi, którzy pracują z młodzieżą, nie będzie mistrzów (…)

– podkreślił Minister Sportu i Turystyki.

Laura Chrzanowska to trenerka short tracku w Szkole Podstawowej numer 1 w Białymstoku, w której działa klub Juvenia Białystok. Jest pierwszą trenerką Natalii Maliszewskiej, olimpijki, wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy. Chrzanowska nauczała również podstaw łyżwiarstwa m.in. Nikolę Mazur, Annę Falkowską czy Krzysztofa Mądrego.

Bernard Werner jest trenerem w Sopockim Klubie Lekkoatletycznym. To pierwszy szkoleniowiec Jakuba Szymańskiego, olimpijczyka i rekordzisty Polski w biegu przez płotki.

Tomasz Saska jest prezesem i trenerem w Akademickim Lekkoatletycznym Klubie Sportowym Akademii imienia Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Jest pierwszym trenerem multimedalistki olimpijskiej Natalii Bukowieckiej. Trener Nikoli Horowskiej, Alicji Kaczmarek i Olgi Rzeszewskiej oraz Łukasza Żoka.

W Polsce trzeba odbudować autorytet, pozycję zawodową trenerów. To jest moim zdaniem najważniejsze zadanie, które stoi przed nami wszystkimi, całym środowiskiem sportowym

– mówił Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Pierwsza dziesiątka 90. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”:

  1. Aleksandra Mirosław – wspinaczka sportowa
  2. Natalia Bukowiecka – lekkoatletyka
  3. Wilfredo Leon – siatkówka
  4. Iga Świątek – tenis
  5. Bartosz Zmarzlik – żużel
  6. Daria Pikulik – kolarstwo
  7. Julia Szeremeta – boks
  8. Robert Lewandowski – piłka nożna
  9. Klaudia Zwolińska – kajakarstwo górskie
  10. Ksawery Masiuk – pływanie

Pozostali laureaci:

  • Trener Roku: Mateusz Mirosław – trener Aleksandry Mirosław
  • Sport bez Barier: Reprezentacja Polski kobiet w amp futbolu, Reprezentacja Polski mężczyzn w amp futbolu, Wisła Kraków Amp Futbol
  • Drużyna Roku: reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn
  • Superczempion: Wojciech Fortuna
  • Stypendium Ministra Sportu i Turystyki: Laura Chrzanowska, Tomasz Saska, Bernard Werner
  • Największy mecenas sportu i kultury: Totalizator Sportowy
  • Wydarzenie Roku: Memoriał Kamili Skolimowskiej
  • Inspiracja Roku: paralimpijska reprezentacja Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy