Sport

Aegis dla The International w Dota 2 został stworzony w ciągu 300 godzin przez studio, które pracowało nad “Władcą Pierścieni”

Sport Biznesistyl
Dodano: 27.10.2023
Zdjęcie: Jeff Vinnick / Getty Images / AFP
Zdjęcie: Jeff Vinnick / Getty Images / AFP
Share
Udostępnij

27 października rozpoczyna się finałowa faza The International 2023 – głównego turnieju dla każdego gracza Dota 2. A symbolizacją mistrzostwa jest podniesiony nad głową trofeum.

Egida Mistrzów. Lub po prostu Egida.

Dlaczego akurat Egida? Istnieją dwie wersje: nudna – tak się złożyło, i piękna – to pośrednie nawiązanie do przedmiotu w grze Dota 2. Porozmawiajmy o drugiej.

Kiedy drużyna zabija Roshana – najsilniejszego neutralnego jednostkę w grze – z niego spada Aegis of the Immortal lub Egida Nieśmiertelności. Bohater, który zbierze ten artefakt, otrzymuje drugą szansę i po śmierci odrodzi się niemal natychmiast – bardzo przydatna umiejętność. Jeśli Aegis of the Immortal daje jednorazową nieśmiertelność, to Aegis z International – wieczne życie w historii.

Trophea istnieje w samej grze. Na każdej bazie drużyn znajduje się model Egidy, a po jej kliknięciu zostaną wyświetlone ostatni mistrzowie.

Kiedy pojawiła się pierwsza Egida?

Zacznijmy od tego, że na pierwszym The International nie było trofeum. Wtedy po zwycięstwie NAVI zawodnicy dostali tylko czek na milion dolarów, co też było całkiem nieźle. Po raz pierwszy Egida zostanie przyznana w następnym roku, kiedy NAVI przegrają z IG w finale. Od tego momentu tradycja zostaje zachowana.

Zdjęcie: valve

By the way, nie martw się, nie zapomniano o NAVI, i drużyna dawno temu już otrzymała swoją Egidę. Podobnie jak Tundra Esports, która obecnie jest aktualnym mistrzem.

Egida przypomina coś w rodzaju Pucharu Stanleya: to także przechodząca nagroda, którą zwycięska drużyna otrzymuje na jeden dzień

Oryginał sprzed 11 lat, na którym grawerowane są nazwiska zwycięzców, przechowywany jest w biurze Valve i wyprowadzany jest tylko na sam turniej. Ale w tym roku pojawił się problem – na Egidzie zabrakło miejsca, aby wpisać nazwiska zwycięzców. Jest tylko jedno rozwiązanie (tak jak z Pucharem Stanleya): trofeum nie ma jednolitej struktury, więc można łatwo zdjąć srebrny krążek z tyłu i przyczepić nowy.

Wraz z trofeum, mistrzowie otrzymują pierścienie – tak, znowu jak w hokeju. Na nich jest naniesiony logo drużyny (od 2015 roku) i wstawiono znaczną ilość diamentów (od 2012 roku).

Zdjęcie: dailymail

Srebro, brąz i 300 godzin pracy – jak stworzono pierwszą Egidę Studio Weta, która tworzyła broń i rekwizyty do “Władcy Pierścieni”, była zaangażowana w produkcję tego trofeum. Później firma ta współpracowała przy tworzeniu “Hobbita”, “Avatar: The Last Airbender” i wielu innych filmów.

Egida to przede wszystkim tarcza. Jej projekt nawiązuje do kultury skandynawskiej i chińskiej, a sama nazwa odnosi się do starożytnej Grecji. Egida to mitologiczny płaszcz ze skóry kozy lub tarcza/napierśnik Zeusa – artefakt, który chroni posiadacza. Stąd pochodzi wyrażenie “pod egidą” – oznacza to znajdowanie się pod opieką kogoś.

W centrum trofeum znajdują się walczące ze sobą crepy – sojusznicze jednostki obu drużyn.

Według twórców, najpierw zajęli się wyglądem i rozmiarami Egidy. Gdy ustalono rozmiar, przyszła kolej na stworzenie modelu 3D, który będzie w przyszłości wycinany z wykorzystaniem obrabiarek CNC. Firma Weta często stosuje tę technikę do tworzenia przedmiotów z plików 3D. Z jednego kawałka drewna powstaje gotowy i dokładny projekt – na jego podstawie tworzy się detale Egidy.

Zdjęcie: valve

Główna część tarczy jest wykonana z brązu w procesie odlewu, a następnie inkrustowana ręcznie wykonaną skórą. Centralny wkład z crepami jest pokryty warstwą srebra za pomocą procesu galwanizacji (nałożenia jednego metalu na drugi).

Zdjęcie: valve

Na odwrocie trofeum znajduje się tabliczka dla zwycięzców, odlewana z jednego arkusza czystego srebra. Jak wspominaliśmy wcześniej, to miejsce zostanie zarezerwowane na nazwiska zwycięzców The International. I tak, wycięcia po bokach są specjalnie wykonane, aby Egidę dało się wygodnie unieść.

Zdjęcie reddit

Na stworzenie finalnej wersji trofeum poświęcono ponad 300 godzin pracy, pasji i twórczości. Razem z Weta Workshop, Valve stworzyło rozpoznawalny symbol zwycięstwa w e-sporcie, który pozostaje niezmieniony od 11 lat. Nawet osoby, które nie interesują się Dota, rozpoznają Egidę.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy