Sport

Jak Iga Świątek i Aryna Sabalenka przekraczają granice na szczycie WTA

Źródło: Serwis informacyjny WTA Tour
Dodano: 10.01.2025
Foto: Jimmie48/ Źródło: Serwis informacyjny WTA  Tour
Foto: Jimmie48/ Źródło: Serwis informacyjny WTA Tour
Share
Udostępnij

W praktycznie całym okresie ostatnich trzech lat tylko dwie zawodniczki utrzymywały ranking Hologic WTA nr 1. Ta zacięta, wściekła rywalizacja między Igą Świątek i Aryną Sabalenką podniosła poziom obu ich gier i utrzymała je na szczycie. Wygrały siedem z ostatnich 11 tytułów Wielkiego Szlema w singlu, w tym trzy z czterech w 2024 r.

W biznesie nazywa się to napięciem dynamicznym. Można to zobaczyć w Dolinie Krzemowej, gdzie miliardowe giganty Apple i Google — dwie z najbardziej udanych firm technologicznych na świecie — dzieli mniej niż 10 minut jazdy samochodem.

„Naprawdę to uwielbiam – jestem wielkim fanem tego, że tak jest” – powiedział niedawno Anton Dubrov, trener Sabalenki. „Dla mnie największym i najbardziej ekscytującym momentem jest pokonanie osoby stojącej przed tobą.

„Myślę, że trudniej jest być pierwszym, ale jednocześnie pomaga ci to jeszcze bardziej się rozwijać, ponieważ rozumiesz, że ktoś zawsze jest za tobą. Czujesz o wiele większą presję, ale to jest również miejsce, w którym możesz pokazać, pod tą presją, robiąc właściwe rzeczy, jak możesz być prawdziwym numerem jeden”.

W tym tygodniu do Australian Open szykuje się Sabalenka.

Świątek utrzymywała się na pierwszym miejscu przez 75 tygodni po tym, jak Ashleigh Barty ogłosiła przejście na emeryturę w kwietniu 2022 r. Sabalenka wywalczyła to pierwsze miejsce po US Open 2023, ale oddała je osiem tygodni później, kiedy Świątek wygrała swoje ostatnie 11 meczów w tym roku, w tym decydujący mecz półfinałowy z Sabalenką w trzech setach podczas WTA Finals w Cancun.

Po 50-tygodniowej serii Świątek została pokonana ponownie pod koniec sezonu 2024, kiedy Sabalenka wygrała 20 z 21 meczów, zdobywając tytuły w Cincinnati, Nowym Jorku na US Open i Wuhan. Można było to przewidzieć po zwycięstwie Sabalenki nad Świątek w dwóch setach w półfinale w Cincinnati.

„Wygrała dwa turnieje Wielkiego Szlema, więc oczywiście wyniki są”, powiedziała Świątek o Sabalence. „Opuszczenie Wimbledonu z pewnością musiało być frustrujące. Ale myślę, że była w stanie zagrać świetny tenis w US Open, ponieważ była bardziej świeża niż my wszyscy.

„Ale i tak potrzeba dużo pracy, żeby spróbować zamienić ten czas w coś pozytywnego. Więc myślę, że zrobiła to całkiem nieźle. I tak, na pewno robi postępy”.

Publicznie zawodniczki są coraz bardziej hojne w swoich pochwałach dla siebie nawzajem. Ich pełna zapału rywalizacja o numer 1, ich wzajemny szacunek pomogły im podnieść poziom gry, a także widoczność Hologic WTA Tour. Ich szalony mecz w finale w Madrycie — wygrany przez Świątek 7-5, 4-6, 7-6 (7) — został wybrany Meczem Roku WTA 2024.

„Uważałam, że musimy trzymać się razem, dobrze się bawić i po prostu cieszyć się naszą rywalizacją, nie być dla siebie zbyt surowymi” – powiedziała Sabalenka. „Od tego czasu ćwiczyliśmy już kilka razy.

„Potem ćwiczyłam fitness po naszym hicie. Powiedziała coś w stylu: ‘Mogę do was dołączyć’. Nagrałyśmy to i opublikowałyśmy. Między nami też robi się coraz bardziej luźno. Muszę powiedzieć, że jest naprawdę miłą osobą. Fajnie było się poznać”.

Ciągle rozwijający się wyścig zbrojeń

Sabalenka rozpoczęła sezon 2022 jako zawodniczka numer 2 za Barty, ale Świątek, dzięki tytułom w Dosze i Indian Wells, była numerem 2, gdy sympatyczna Australijka postanowiła przejść na emeryturę.

Jednym z powodów, dla których Sabalenka nie dogoniła Świątek wcześniej, była jej czasami nierówna gra serwisowa. Po 428 podwójnych błędach serwisowych (prawie osiem na mecz), co dało jej pierwsze miejsce w tourze, Sabalenka ściągnęła eksperta technicznego i zmniejszyła tę liczbę niemal o połowę. Przebiła się na Australian Open 2023, wygrywając swój pierwszy ważny tytuł singlowy, a w zeszłym roku powtórzyła to w Melbourne.

„Po prostu czuję, że jej serwowanie wydawało się zawsze w pewnym momencie nieudane” — powiedziała Jessica Pegula . „Ale teraz jest to trudne w tych wszystkich momentach, z czym wszyscy będziemy musieli się niestety zmagać przez następne kilka lat”.

Forehand Sabalenki zawsze był zabójczy, ale teraz częściej ląduje pod presją. Coraz bardziej konsekwentnie buduje punkty i świadomie zdecydowała się częściej iść do przodu i stosować więcej drop shotów. Co najważniejsze, nauczyła się kontrolować swoje emocje, gdy robi się niespokojnie.

„Stała się o wiele bardziej kompletną zawodniczką” – powiedziała Pegula. „Wydaje się, że psychicznie po prostu się dostroiła i to rozgryzła, co kiedyś było jej największą wadą, a teraz stało się jej najlepszą bronią na boisku.

„Iga popychała nas do bycia lepszymi. Teraz [Aryna] trochę się podniosła i pokazała: „Hej, teraz popycham wszystkich innych do bycia lepszymi”.

Zheng Qinwen podzieliła zdanie Peguli

„Oba turnieje Wielkiego Szlema, które wygrała [w 2024 r.], przegrałem z nią po drodze” — powiedział Zheng. „Co oznacza, że ​​muszę być w stanie ją pokonać. I jestem bardzo podekscytowany tym dniem”.

Praca do wykonania

Po tym, jak Sabalenka wygrała zeszłoroczny Australian Open, Świątek dominowała przez kolejne cztery miesiące, wygrywając cztery tytuły WTA 1000 – w Doha, Indian Wells, Madrycie i Rzymie – pokonując Sabalenkę w obu finałach na kortach ziemnych. Następnie zdobyła czwarte mistrzostwo Rolanda Garrosa w ciągu pięciu lat.

A potem, przez następne pięć miesięcy, Świątek nie wygrała żadnego turnieju. Nie znaczy to, że nie była skuteczna. Świątek zdobyła brązowy medal w singlu olimpijskim i dotarła do półfinału w Cincinnati i ćwierćfinału w US Open. Opuściła wydarzenia WTA 1000 w Toronto, Pekinie i Wuhan.

Kiedy po dwumiesięcznej przerwie przybyła do Rijadu, Świątek miała nowego trenera, Wima Fissette’a, i długą listę życzeń dotyczących awansów.

„Myślę, że to dość oczywiste” – powiedziała reporterom Świątek. „Z pewnością chcę poprawić swój serwis, tak jak robiłem to przez ostatnie lata. Czuję, że nadal muszę to kontynuować.

„Z pewnością nie jestem kompletnym graczem. Myślę, że taktycznie jest wiele sposobów, w jakie mógłbym pójść i mieć więcej różnorodności na boisku. Wim ma kilka fajnych pomysłów”.

Swiatek ma zdecydowaną przewagę 8-4 w bezpośrednim pojedynku, ale patrząc bliżej, jest to przewaga 5-1 na kortach ziemnych i 3-all na kortach twardych. Na wolniejszych kortach, gdy Swiatek ma czas na przygotowanie się, jest groźniejsza. Na szybszych nawierzchniach moc Sabalenki wyrównuje stawkę.

Tylko pięciu obecnie aktywnych graczy było numerem jeden na koniec roku — a Sabalenka, 26 lat, i Świątek, 23 lata, są jedynymi, którzy są blisko szczytu swoich karier. Patrząc w przyszłość, powinno to być fascynujące spotkanie. A wkrótce mogą zostać wyzwani przez Zheng, 22 lata, i 20-letniego Gauffa.

Po jej wspaniałej grze pod koniec sezonu Sabalenka zdawała się uderzać w ścianę w Rijadzie, przegrywając z Gauff w półfinale. To nie osłabiło jej entuzjazmu na nadchodzący sezon.

„Bardzo podekscytowana kolejnym rokiem” – powiedziała Sabalenka. „Chcę po prostu wykorzystać te dodatkowe, dodatkowe momenty, które miałam w tym sezonie, i nie zamykałam meczów. 

W którym tygodniu sezonu 2025, Sabalenka wygrała swoje pierwsze wydarzenie w roku, w Brisbane International, jej 18 tytuł w karierze.

Co dalej? Dubrov, jej trener od pięciu lat, wie. Jako przykład wzorowego faworyta podaje Novaka Djokovica. Djokovic przez lata gonił Rogera Federera i Rafaela Nadala, zanim ich wyprzedził. Teraz jest liderem wszech czasów wśród mężczyzn z 24 tytułami Wielkiego Szlema w grze pojedynczej.

„To było tak, jakby przez trzy lata był niepokonany i niewiarygodny” – powiedział Dubrov. „I jesteś po prostu zainspirowany jego historią, ponieważ nie ma nikogo, kogo by gonił. To on jest tym, który cały czas jest liderem. Tak jakbyś musiał biec maraton zawsze przed innymi”.

Czy Sabalenka potrafi to zrobić?

„Mam taką nadzieję” – powiedział Dubrov. „Nad tym właśnie staramy się pracować, starając się, żeby nie myślała o byciu numerem jeden. To, co musisz zrobić – gonisz swój własny cień, który jest przed tobą.

„I trzeba próbować to złapać.”

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy