Sport

Rewolucja w świecie tenisa: postulaty zawodniczek o większe zarobki, wpływ i wsparcie

Sport Biznesistyl
Dodano: 02.11.2023
WTA Finals
Zdjęcie: Getty Images
Share
Udostępnij

The Athletic informuje, że ostatni turniej WTA stał się areną niezadowolenia zawodniczek z kierownictwem tournée. Główną przyczyną jest stan kortu, na którym, z powodu problemów z nawierzchnią i odbiciem, zawodniczki czują się niebezpiecznie.

Jednak to tylko część problemu. The Athletic odkryło, że czołowe zawodniczki WTA mają długą listę roszczeń i postulatów wobec WTA, na które nie otrzymały satysfakcjonującej odpowiedzi.

Podczas turnieju w Pekinie odbyło się spotkanie tenisistek, podczas którego omawiano problemy związane z turem. Efektem tego było trzystronicowe pismo, które podpisały m.in. Marketa Vondrousova, Ons Jabeur oraz około 20 innych zawodniczek.

Pismo to zostało wysłane 5 października z prośbą o “pisemną i rzeczową odpowiedź na to pismo oraz wszystkie w nim zawarte wnioski dotyczące usprawnień” do 13 października.

Dodatkowo Iga Świątek przesłała oddzielne pismo do kierownictwa WTA, w którym zaznaczyła, że jest “częścią jednego frontu, który pragnie prawdziwej zmiany”.

Zdjęcie: Getty Images

Jakie były żądania?

  • Gwarantowane wynagrodzenie. Niedawno taki system wprowadzono w ATP, a kobiety chcą tego samego, ale w większych kwotach. Ich żądania to: 500 000 dolarów dla zawodniczek w pierwszej setce rankingu, 200 000 dolarów dla zawodniczek od 101 do 175 miejsca oraz 100 000 dolarów dla zawodniczek od 176 do 250 miejsca.
  • Ogólnie zawodniczki chcą wyższych puli nagród. WTA już ogłosiła program, w ramach którego do 2027 roku nagrody na najważniejszych turniejach męskich i żeńskich zostaną wyrównane, a do 2033 roku ma to nastąpić wszędzie. Tenisistki nie rozumieją, dlaczego tego nie można zrobić już teraz.
  • Kompensacje w przypadku kontuzji lub urlopu macierzyńskiego.
  • Rozszerzony program świadczeń i ulg dla opieki nad dziećmi.
  • Elastyczny harmonogram turniejów, który będzie mniej obciążający dla zasobów fizycznych i psychicznych zawodniczek.
  • Zawodniczki chcą także, aby w Radzie Zawodników WTA był przedstawiciel niezależnej organizacji zawodników PTPA, którą założyli w 2020 roku Novak Djoković i Vasek Pospisil.

Zawodniczki nie otrzymały pisemnych odpowiedzi na swoje żądania. Zamiast tego zaproponowano im dwa spotkania z szefem WTA Steve’em Simonem i innymi liderami tournée – 16 października w Pekinie i w zeszły czwartek (26 października) w Cancun, gdzie odbywa się finałowy turniej. Ostatnie spotkanie zakończyło się tak nieudolnie, że dwie tenisistki podobno były zagniewane i odeszły przed jego zakończeniem.

Zdjęcie: Getty Images

Podobno zawodniczki nadal nie otrzymały merytorycznych odpowiedzi. A jeśli dostawały odpowiedzi, to nie podobały się im. Na przykład w kwestii niemożności wyrównania puli nagród już teraz powiedziano im, że najpierw muszą zarobić pewne inicjatywy biznesowe – i kiedy zaczną przynosić zyski, zostaną one przekierowane na pulę nagród.

W szczególności zawodniczki były oburzone tym, że przed finałowym turniejem WTA dostarczono im serię tez, które powinny być używane w odpowiedziach na pytania dziennikarzy. Na przykład zawodniczki zostały poproszone o “wyrażanie dumy z wysiłków WTA w zakresie zwiększenia puli nagród”.

Innym tematem była możliwość przeniesienia finałowego turnieju WTA do Arabii Saudyjskiej. Na pytania na ten temat oferowano taką odpowiedź: “Jestem zadowolona z możliwości grania w dowolnym miejscu, gdzie odbywa się finał WTA, to prestiżowy turniej.”

Obecnie zarząd WTA nie zadowala nie tylko zawodniczek. Na przykład wiceprezydent Kazachstanu Tennis Federation Yuri Polsky stwierdził, że WTA ma duże trudności finansowe i przetrwanie tournée jest kwestią połączenia z ATP: “W 2026 lub 2027 roku mogą nawet zbankrutować, jeśli nie zmienią swojej sytuacji finansowej.”

Dlatego zawodniczki są zobowiązane do udziału w najważniejszych turniejach: “Starają się stworzyć maksymalną obecność na swoich najlepszych turniejach: aby czołowi zawodnicy grali na czołowych turniejach. Ponieważ bardzo trudno jest sprzedać bilety, jeśli nie przyjeżdżają czołowi zawodnicy.”

Zdjęcie: tenisklub.pl

Steve Simon to wszystko zaprzeczył.

Ale obecnie w tournée jest bardzo niespokojnie.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy