Reklama

Kultura

Kuśnierz i Hedwig u Pastuły w Porębach Kupieńskich

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 05.09.2024
Fot. Reprodukcja obrazu Michaela Hedwiga
Fot. Reprodukcja obrazu Michaela Hedwiga
Share
Udostępnij

Już w sobotę, 7 września o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich wystawa malarstwa Michaela Hedwiga „Ogród Zaufania” oraz fotografie rzeszowskiego artysty, Łukasza Kuśnierza z cyklu „Szepty”. Różne estetyki, różne pokolenia twórców, ta sama wrażliwość na piękno.

Austriacki malarz, Michael Hedwig, urodził się 67 lat temu w Lienzu. Od 1974 roku studiował  w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu a dyplom i tytuł magistra sztuki uzyskał  w klasie prof. Antona Lehmdema  w 1980 roku.  W 1985 roku Hedwig otrzymał swoje pierwsze zlecenie dydaktyczne w ówczesnej mistrzowskiej szkole Antona Lehmdena, a od  1998 roku pracował jako asystent profesora  Guntera Damischa, który powierzył mu założenie „Otwartej Pracowni”. Do 2022 roku Hedwig, jako profesor asystent, kierował pracownią druku wklęsłego w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Jego atelier mieści się w 6. dzielnicy Wiednia, Mariahilf.

 Michael Hedwig skupia się na ludzkim ciele jako głównym kierunku swojej twórczości artystycznej. Ciało i cielesność w różnych konfiguracjach i aspektach przewijają się w jego pracach – człowiek z jego ciałem i duszą, najczęściej bez twarzy i płci, człowiek wszystkich czasów i kultur.

… „Ludzkie ciało jest nośnikiem energii, które w interakcji z innymi tworzą te energetyczne i społeczne wzory, w których dusza znajduje swój obszar ekspresji i ruchu. Współdziałanie wzmacnia i odbija siły duszy, które przybierają swoją zmienną formę” – twierdzi Hedwig.

Człowiek w jego twórczości uwikłany jest w schematy , zależności i wolności. Zazwyczaj przedstawiany jako grupowe splątanie dynamicznych węzłów, w anonimowych, kolorowych przestrzeniach – czasem w zarysowanych, malarsko zredukowanych krajobrazach lub w połączeniu z konstrukcjami geometrycznymi.

Łukasz Kuśnierz jest o ponad trzy dekady młodszy od Hedwiga. Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 12 lat w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2017 roku obronił dyplom artystyczny w pracowni dr hab. prof. UR Jana Maciucha, oraz dra Krzysztofa Pisarka pt. „Obraz Zamknięty” otrzymując tytuł magistra sztuki. W 2017 roku otrzymał nagrodę im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Artystyczny Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w roku akademickim 2016/2017. Od 2018 roku jest pracownikiem w Zakładzie Grafiki Projektowej i Multimediów w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy