Reklama

Kraj

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej – co trzeba wiedzieć?

Ministerstwo cyfryzacji
Dodano: 21.10.2024
fot. Ministerstwo Cyfryzacji
fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Share
Udostępnij

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami?

Podstawą bezpiecznej pracy zdalnej jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad. Po pierwsze, silne hasła i dwustopniowe uwierzytelnianie (np. hasło i PIN) to fundament ochrony systemów. Korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych (ang. virtual private network – VPN) oraz regularne aktualizacje oprogramowania są niezbędne, by minimalizować ryzyko ataków. Urządzenia firmowe, takie jak laptopy czy smartfony, powinny być wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych, co ogranicza ryzyko zainfekowania ich złośliwym oprogramowaniem. 

Ochrona antywirusowa z funkcją monitorowania w czasie rzeczywistym oraz regularne tworzenie kopii zapasowych kluczowych dokumentów to kolejne, istotne elementy strategii zabezpieczeń. Nie należy również zapominać o blokowaniu komputera, gdy przestajemy z niego korzystać oraz o unikaniu otwierania załączników z nieznanych źródeł. Każdy podejrzany incydent musi być natychmiast zgłaszany odpowiednim specjalistom IT. 

Warto, aby pracodawcy organizowali szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, dzięki którym pracownicy zyskają niezbędną wiedzę i umiejętności do bezpiecznej pracy w sieci. 

Hakerzy nie śpią – jak działają cyberprzestępcy?

Najczęstszą metodą cyberataków jest phishing, czyli wyłudzanie informacji za pomocą złośliwych linków i załączników przesyłanych w e-mailach. Użytkownik, klikając w taki link, może trafić na fałszywą stronę, która wyłudza poufne dane.  W 2023 roku phishing stanowił aż 64% incydentów zgłoszonych do zespołu CERT Polska.   

 Kolejnym zagrożeniem jest ransomware – oprogramowanie blokujące dostęp do systemu i żądające okupu za jego odblokowanie. W 2023 roku CERT Polska zarejestrował 161 incydentów związanych z atakami ransomware. Jest to niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej, kiedy obsłużono 85 incydentów. Wszystkie te ataki mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych. Według raportu „Ransomware w Polsce 2024” firmy Sophos w co czwartym podmiocie, który padł ofiarą ransomware’u, łączne straty spowodowane atakiem wyniosły od 500 tys. do 5 milionów złotych. 8 proc. firm zanotowało ponad 5 mln złotych strat. 

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa podczas pracy zdalnej

Praca zdalna, choć przynosi liczne korzyści, wymaga także zwiększonej dbałości o bezpieczeństwo danych. Zastosowanie odpowiednich środków ochrony, takich jak silne hasła, VPN, oprogramowanie antywirusowe oraz regularne szkolenia pracowników, może znacząco zminimalizować ryzyko cyberataków. W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony hakerów, szczególnie w formie m.in. phishingu czy ransomware, kluczowe jest świadome i odpowiedzialne podejście do cyberbezpieczeństwa, aby w pełni czerpać z zalet pracy zdalnej. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy