W programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) uruchomiono już prawie 70 naborów na ponad 27 mld zł. Analiza efektów programu, stan przygotowania do przeglądu śródokresowego oraz plany modyfikacji w FENG były tematem rocznego spotkania przeglądowego z Komisją Europejską.
Jesteśmy na półmetku wdrażania programu. Zainteresowanie przedsiębiorców możliwością pozyskania wsparcia utrzymuje się nadal na bardzo wysokim poziomie. Ogłosiliśmy nabory na ponad 79 proc. dostępnych pieniędzy w FENG. Łącznie złożono już ponad 7,6 tys. wniosków. Niemalże 1 tys. z nich zostało zatwierdzonych do wsparcia. Podpisano 665 umów na kwotę prawie 9 mld zł, tj. 26,26 proc. budżetu programu
– powiedział wiceminister Jan Szyszko, który otworzył spotkanie.
Jak zaznaczył wiceminister, cały czas prowadzimy dialog z podmiotami reprezentującymi wnioskodawców FENG oraz usprawniamy proces wdrażania i dostosujemy kryteria do potrzeb.
Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby wesprzeć przedsiębiorców w osiągnięciu jak najlepszych rezultatów oraz podjąć dodatkowe działania, które przełożą się na realizacje celów FENG
– dodał Jan Szyszko.
Podczas dzisiejszego spotkania z Komisją Europejską przedstawiono stan przygotowania do przeglądu śródokresowego oraz plany modyfikacji w programie.
Proponujemy utworzenie odrębnego Priorytetu w FENG, w ramach którego będzie wdrażana nowa inicjatywa KE – STEP mająca na celu wsparcie rozwoju i wytwarzania technologii krytycznych w sektorach: biotechnologia, technologie cyfrowe oraz czyste i zasobooszczędne technologie oraz dodanie do Priorytetu 1. „Wsparcie dla przedsiębiorców” nowego instrumentu finansowego.
Zmiany te będą przedmiotem dyskusji z członkami Komitetu Monitorującego oraz z partnerami społecznymi, gospodarczymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego na posiedzeniu 30 października br., a następnie będą uzgadniane z Komisją Europejską.