Reklama

Kultura

Literatura na Podwieczorek. Magda Skubisz w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 13.10.2024
Magda Skubisz. Fot. Kacper Leśniewski
Magda Skubisz. Fot. Kacper Leśniewski
Share
Udostępnij

Już we wtorek, 15 październikach w Księgarniach Nova przy ulicy Hetmańskiej 23 w Rzeszowie rozpocznie się cykl spotkań „Literatura na Podwieczorek”, który potrwa do piątku, 19 października. Gościem pierwszego, wtorkowego spotkania będzie Magda Skubisz, autorka bestsellerowej sagi historyczno-obyczajowej o rodzie Tyszkowskich. W środę spotkanie z Adamem Bieniasem, prof. Joanną Rusin oraz prof. Kazimierzem Ożogiem i “Moda na język polski “. W czwartek wieczór z Rafałem Merskim, autorem książek, których tematyką jest kultura Słowian, a w piątek, 19 października będzie można porozmawiać z Natalią de Barbaro, psycholożką, autorką książek: “Czuła Przewodniczka” i “Przędza”. Na wszystkie spotkania, które rozpoczynają się o godz. 17.00, jest w wstęp wolny.

Magdalena Skubisz to absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, wokalistka, nauczycielka emisji głosu, przemyślanka. W 2008 roku zadebiutowała książką “LO Story”, która doczekała się czterech wydań. Jej kolejna powieść Dżus&dżin” znalazła się wśród 10 polskich tytułów nominowanych do prestiżowej Nagrody Literackiej  im. Józefa Mackiewicza. W 2016 roku ukazał się „Chałturnik”, a pod koniec 2018 roku „Master”.  W czerwcu 2022 roku przypomniała o sobie powieścią historyczną „Aptekarka”, opublikowaną w Wydawnictwie Media Rodzina, a już w październiku ukazała się druga część sagi o rodzinie Tyszkowskich – „Czarci ogród”. Rok 2023 przyniósł trzecią część  bestsellerowej opowieści, „Śmierć. Jemioła i cholera”, a już za kilka tygodni, w listopadzie 2024 roku ukaże się czwarta książka z tej serii, „Wilcze znamię”. 

Główna bohaterka, Katja, to panna apteczna, których przed wojną w polskich dworach było wiele

W sadze o rodzinie Tyszkowskich, zabiera czytelników w podróż do XIX-wiecznej Galicji, bo powieść jest mocno osadzona w realiach historycznych.

– Zaczęło się od rozmowy z moim sąsiadem, Januszem Dedio, który jest pasjonatem i „zbieraczem” opowieści z okolic Pogórza Przemyskiego, a także potomkiem rodziny Tyszkowskich. Od niego po raz pierwszy usłyszałam o Antonim i Józefie, ich matce – Wiktorii, a także o skandalizujących jak na owe czasy, związkach obu panów ze swoimi włościankami. Antoni jako piętnastolatek wyjechał do Wiednia i ukończył studia na Politechnice Wiedeńskiej, co pod względem wykształcenia stawiało go znacznie powyżej standardów edukacyjnych obowiązujących ówczesną szlachtę. Z kolei Józef Tyszkowski, który był głównym zarządcą rodzinnego majątku, podbił moje serce zamiłowaniem do muzyki, ponieważ pozbierał najzdolniejszych włościan i założył orkiestrę: kupił instrumenty, wynajął kapelmistrza i w dodatku hojnie płacił za każdy koncert. Na koniec należy wspomnieć o największym „wyczynie” Tyszkowskich, czyli przekazaniu wszystkich swoich dóbr, liczących ok. 7 tys. hektarów, Polskiej Akademii Umiejętności – opowiada autorka.

Główna bohaterka, Katja, to panna apteczna, których przed wojną w polskich dworach było wiele i które cieszyły się ogromnym szacunkiem. Dziewczyna odebrała wyprzedzające epokę feministyczne wychowanie od przybranego ojca, zielarza Batki, który na stronach poradników dla dobrze wychowanych panien zwykł suszyć grzyby. Opowieść o silnej kobiecie, która jest świadoma swojej wiedzy i mocy, a której losy krzyżują się z dziejami rodu Tyszkowskich. 

I nie wykluczone, że już we wtorek Magda Skubisz, choć w części zdradzi, co wydarzy się w czwartej części sagi – „Wilcze znamię”.

„Literatura na Podwieczorek” – projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy