Wystawę prac Olgi Siemaszko, żony wnuka Wandy Siemaszkowej, nazywanej pierwszą damą polskiej ilustracji, od 19 października można oglądać w Galerii pod Ratuszem. Otwarcie „Magicznego świata Olgi Siemaszko” o godz. 16:30 w Galerii pod Ratuszem. Wydarzenie jest częścią organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej obchodów 80-lecia Sceny Dramatycznej w Rzeszowie.
Olga Siemaszko z d. Binder (1911-2000) urodziła się w Krakowie. Była polską malarką, graficzką i ilustratorką książek, przede wszystkim dla dzieci. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych, kształcąc się m.in. u Mieczysława Kotarbińskiego, Edmunda Bartłomiejczyka, czy Stanisława Ostoi-Chrostowskiego. Podczas II wojny światowej przebywała początkowo w zajętym przez Związek Radziecki Lwowie. Po ataku III Rzeszy na ZSRR ukrywała się (ze względu na swoje żydowskie pochodzenie) m.in. w Busku-Zdroju, wspierana przez rodzinę męża, Andrzeja Siemaszki (wnuka Wandy Siemaszkowej). Po II wojnie światowej zamieszkała w Warszawie, gdzie została kierowniczką artystyczną powstającej wówczas redakcji „Świerszczyka”. Współpracowała z wydawnictwem „Czytelnik”, Centralną Wytwórnią Filmową, Instytutem Wydawniczym „Nasza Księgarnia”, Krajową Agencją Wydawniczą i innymi. Stworzyła kultowe ilustracje do książek Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, na których wychowywało się kilka pokoleń Polaków. Jej prace towarzyszyły także tekstom m.in. Jerzego Ficowskiego, Hansa Christiana Andersena, Goethego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, czy Aleksandra Fredry.
Magiczny świat Olgi Siemaszko
Ponad sto prac Olgi Siemaszko pochodzących z rodzinnego archiwum będzie można oglądać w Rzeszowie od 19 października. Otwarcie wystawy pn. „Magiczny świat Olgi Siemaszko” zaplanowano na godz. 16:30 w Galerii pod Ratuszem. Wydarzenie jest finansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.
Ilustracje pochodzą ze zbioru wierszyków R. M. Grońskiego pt. “kiedy tramwaje idą spać” Biura Wydawniczo – Propagandowego (1973)