Sport

Ranking 10 najlepszych zawodników na początku sezonu

Sport Biznesistyl
Dodano: 07.11.2023
Haaland, Mbappe, Kane
Zdjęcie: talksport.com
Share
Udostępnij

Na początku ubiegłego tygodnia Lionel Messi zdobył swoją ósmą “Złotą Piłkę”, choć kontrowersyjnie wyprzedził Erlinga Haalanda.

To natychmiast wywołało pytania, czy napastnik Manchesteru City może zdobyć swoją następną nagrodę w przyszłym roku. Jednak przewidywanie “Złotej Piłki” na 2024 rok jest jeszcze zbyt wcześnie, ponieważ przed nami długi sezon, w tym decydujące etapy Ligi Mistrzów. Dodatkowo Euro 2024, które wpisze się w terminy przyznawania nagrody, będzie miało duże znaczenie.

Nie jest jednak za wcześnie na sporządzenie tymczasowego rankingu, który określa najlepszych graczy na początku sezonu 2023/24. Kryteria uwzględniają zarówno obiektywne wskaźniki, takie jak skuteczność, jak i subiektywne czynniki, takie jak wpływ na drużynę, efektowna gra i zdolności przywódcze itp.

10. Serhou Guirassy (VfB Stuttgart)

27-letni napastnik VfB Stuttgart to odkrycie początku sezonu. Guineanin wyróżniał się skutecznością już grając na wypożyczeniu z Rennes, gdzie strzelił 14 goli w 20 meczach. Ten wynik Guirassy poprawił w 9 spotkaniach nowego sezonu, zdobywając 15 bramek.

Z 14 trafieniami w Bundeslidze, Seru jest drugim najlepszym strzelcem wśród piłkarzy grających w czołowych pięciu ligach (uległ tylko Harry’emu Kane’owi po kontuzji i przerwie w grze). A to wszystko w klubie, który jeszcze kilka miesięcy temu walczył w meczach barażowych o utrzymanie w elicie.

Obecnie VfB Stuttgart zajmuje trzecie miejsce, a udział podstawowego napastnika stanowi 51% wszystkich zdobytych bramek (zdecydowana większość z nich to bramki decydujące o wyniku). Wyniki Girassiego są naprawdę niezwykłe, ponieważ wszystkie 18 bramek w sezonie zarówno dla klubu, jak i reprezentacji, były wynikiem 8,89 xG i 23 strzałów na bramkę. Innymi słowy, bramkarze obronili tylko w 5 przypadkach – to jest niesamowite.

W perspektywie długodystansowej oczywiście przyjdzie czas na spadek, ale na razie Seru jest na liście najlepszych.

Wydawać by się mogło, że VfB Stuttgart może liczyć na duży zysk po zainwestowaniu 9 milionów euro, ale nie. Zimą każdy będzie mógł odebrać napastnika za klauzulę w wysokości 17,5 miliona euro.

Zdjęcie: kicker.de

9. Lautaro Martínez (Inter Mediolan)

Inter, po dotarciu do finału Ligi Mistrzów, nie zwalnia tempa. Stracili tylko dwa punkty w Serie A i prowadzą w tabeli. W grupie Ligi Mistrzów z Benfiką, Realem Sociedad i Salzburgiem czują się komfortowo.

Wprowadza ich kapitan – napastnik Lautaro Martínez. 13 bramek i 2 asysty w 14 meczach, czwórka bramek w grze z Salernitana po wejściu z ławki. Jeśli chodzi o skuteczność, to ostatnio jest nieco niżej, ale skutecznie współpracuje z nowym nabytkiem Marcusem Thuramem, który dzięki Argentyńczykowi zyskuje odpowiednią przestrzeń.

Więc kiedy Lautaro nie zdobywa bramek sam, pomaga innym. Innymi słowy – prawdziwe objawienie kapitańskich umiejętności.

Zdjęcie: Imago / Richard Sellers / Sportsphot

8. Julián Álvarez (Manchester City)

W nieobecność Kevina De Bruyne w Manchesterze City pojawił się nowy bohater – 23-letni Argentyńczyk Álvarez, który znów zaimponował swoją wszechstronnością i dostosowaniem do wymagań trenera.

Julián nie tylko zastąpił pozycję, na której wcześniej grał Kevin, ale także zaczął prezentować topową skuteczność (7 goli i 5 asyst w 17 meczach) oraz wykonywać stałe fragmenty gry. A jeśli chodzi o wpływ pod względem strzałów na bramkę, to jest niekwestionowanym liderem w drużynie “Obywateli”.

Julián Álvarez – nowy lider “City”: zastąpił De Bruyne’a, jest skuteczniejszy od Haalanda, lider w kreatywności i pressingu.

Pozostało zobaczyć, czy w reprezentacji Argentyny osiągnie taki sam poziom, tam jest używany jako środkowy napastnik. W tej roli miał 4 słabe mecze w październiku i wrześniu bez bramek i asyst. Choć wszyscy pamiętają, jak błyszczał na Mistrzostwach Świata 2022.

Zdjęcie: Gareth Evans / News Images / SIPA USA / PressFocus

7. Mohamed Salah (Liverpool)

Podobna sytuacja jak w przypadku Álvareza ma miejsce w Liverpoolu z Dominikiem Soboślaiem – wzmocnił drużynę i od razu udowodnił swoją wartość, ale wciąż nie dorównuje wyraźnemu liderowi. Oczywiście chodzi o Mohameda Salaha, którego nawet kryzysowe okresy towarzyszą dobrze statystyki.

Na początku sezonu egipski napastnik dźwignął Liverpool – 10 bramek i 4 asysty w 15 meczach. Liverpool jest obecnie trzeci w tabeli Premier League i nieco zacofany za liderami.

Jeśli chodzi o oczekiwane “gol + asysta”, Salah jest drugi w czołowej piątce lig po Haalandzie, a liczba skutecznych działań w Premier League (12) również uplasowała go na drugim miejscu po Norwegu.

Klopp i Liverpool na pewno cieszą się, że latem Salah odmówił transferu do saudyjskiego Al-Ittihad, a klub nie dał się uwieść ceną wynoszącą 100 milionów euro za starszego zawodnika.

Zdjęcie: Mark Dunn / UK Sports Pics / Sipa / PressFocus

6. James Maddison (Tottenham Hotspur)

Prawdopodobnie to zaskakujący wybór do pierwszej szóstki. Może to niepopularne zdanie, ale sensacyjne prowadzenie Tottenhamu Hotspur na szczycie tabeli to przede wszystkim zasługa nowego nabytku, a mianowicie Maddisona (wśród piłkarzy).

Nie Son’a, który jest najlepszym strzelcem, nie obrońców, którzy wyglądają solidnie, nie centralnego środka z Sarrem i Bissoumą. To właśnie James przyspiesza niemal wszystkie ataki i kontroluje tempo.

Trochę statystyki Anglika:

  • pierwszy, który stworzył 30+ sytuacji w sezonie Premier League
  • jedyny z Premier League, który ma jednocześnie 10+ strzałów na bramkę, 10+ sytuacji, 10+ przejęć piłki i 10+ prób dryblingu
  • lider Premier League w liczbach pasów z prostopadłymi akcjami, podaniami w pole karne i kluczowymi podaniami.

Jeśli chodzi o czyste akcje bramkowe, wszystko jest w porządku – 3 bramki i 5 asyst w 11 meczach ligi.

Zdjęcie: Getty Images

5. Kylian Mbappé (PSG)

Sytuacja Mbappé jest nieco kontrowersyjna. Latem doszło do konfliktu z zarządem klubu i zawieszenia go za odmowę przedłużenia kontraktu, a następnie po mocnym powrocie niespodziewanie słaba seria – złe występy w kluczowych meczach z “Marseille” (jako zmiennik) i “Newcastle” (porażka 1:4).

Jednak Mbappé naprawił swoją formę w październiku. W 5 meczach zdobył 7 bramek i zanotował 2 asysty, w tym zwycięski dublet w barwach reprezentacji Francji przeciwko Holandii, który zapewnił drużynie awans na Euro 2024. Do tego dorzuca bramkę w Lidze Mistrzów przeciwko Milanowi.

Ogólnie w sezonie 2023/24 strzelił już 12 goli, ale to nie jest jego najważniejsza cecha. Być może zaskoczy Cię fakt, że Mbappé ma imponujące statystyki w kreacji gry. W czołowych ligach w Europie plasuje się w pierwszej piątce pod względem kluczowych i długich podań, a trzeci pod względem xG+xA.

Należy jednak pamiętać, że poziom rywalizacji we francuskiej lidze dla PSG jest stosunkowo niski, i pomimo kontrowersji, to ma wpływ na ogólne wrażenie z występów Mbappé.

Zdjęcie: Getty Images

4. Erling Haaland (Manchester City)

Tak, aż czwarty. Może różnica między “oczekiwaniami” a “rzeczywistością” odegrała rolę, biorąc pod uwagę jego oszałamiający poprzedni sezon.

Początek nowego sezonu nie był tak stabilny dla Haalanda, prezentuje zmienne osiągnięcia. Jednak nadal zachowuje swój status jednego z najskuteczniejszych napastników na świecie.

Trudno polemizować z 13 golami i 3 asystami w 16 meczach, z czego 13 (11+2) wyników osiągnął w 11 meczach z najlepszymi rywalami w lidze.

Z drugiej strony, jego status najlepszego gracza jest podważany przez niepowodzenie reprezentacji Norwegii w eliminacjach do Euro 2024. Drużyna straciła szansę na bezpośredni awans, a Haaland rozwiązał się na boisku w decydującym meczu z Hiszpanią.

Zdjęcie: Kirsty Wigglesworth / AP Photo

3. Harry Kane (Bayern Monachium)

Jeśli utrata Kane’a w “Tottenhamie” nie wydaje się na razie tak zauważalna, to jego pojawienie się w “Bayernie” to przeciwnie. Monachijczycy po sprzedaży Lewandowskiego wreszcie dostali napastnika, który potrafi wykorzystać stworzone okazje.

Statystyki Kane’a robią wrażenie, 13+3 w 16 meczach, uwzględniając 13 (11+2) wyników w 11 meczach ligi z silnymi rywalami.

Kane także znakomicie współpracuje z partnerami – jest trzeci w lidze pod względem asyst, trzeci w kluczowych podaniach, piąty w xG+xA oraz pierwszy (nie indywidualnie) w liczbie asyst (5). W Lidze Mistrzów 2+2 w trzech meczach.

A przede wszystkim na pewno widziałeś jego gola z własnej połowy boiska.

Jeśli wcześniej Kane’owi do zdobycia poważnych indywidualnych nagród brakowało trofeów, to “Bayern” może zrekompensować tę niesprawiedliwość. Jego osobiste występy nie słabną.

Zdjęcie: PAP/EPA / CHRISTOPHER NEUNDORF

2. Antoine Griezmann (Atlético Madryt)

32-letni Griezmann przechodzi swoją trzecią młodość i pierwszą radykalną przebudowę “Atlético”. Madrytczycy pod wodzą Diego Simeone, który w ubiegłym roku był bliski zwolnienia, dokonali gruntownej zmiany swojego stylu gry – propagują teraz atrakcyjny futbol, a kluczową postacią w tej transformacji jest Antoine.

Francuz to prawdziwy wolny artysta, który jest fundamentem całego nowego modelu. Po pierwsze, strzela wiele goli – 9 goli w 12 meczach, z czego 7 w La Liga (w tym jedno przeciwko Realowi). Po drugie, mając pełną swobodę, Griezmann nadal często schodzi głębiej na boisko. Oznacza to, że robi to, co na Mistrzostwach Świata 2022 w barwach reprezentacji Francji.

Griezmann ma 2 asysty przeciwko Anglii – jest najważniejszym graczem Francji. Przy okazji, “Atlético” daleko nie odstaje od liderów La Ligi pod względem strzelonych bramek, ustępuje jedynie “Gironie” (26 bramek w porównaniu do 29).

Zdjęcie: Getty Images

1. Jude Bellingham (Real Madryt)

I czy naprawdę potrzebne są komentarze? 20-letni Bellingham bije rekordy za rekordami: strzela (13 goli w 14 meczach), asystuje (3), przejmuje inicjatywę w trzeciej części boiska.

Najważniejsze jest to, że przynosi “Realowi” zwycięstwa w trudnych meczach:

  • dwie bramki przeciwko “Barcelonie” i comeback z 0:1. Zwycięska bramka w doliczonym czasie.
  • 1+1 przeciwko “Gironie” w meczu o pierwsze miejsce w tabeli;
  • 1+1 przeciwko “Napoli” (3:2);
  • zwycięska bramka przeciwko “Unionowi” w 90+;
  • zwycięska bramka przeciwko “Getafe” w 90+;
  • zwycięska bramka przeciwko “Celta” w 81. minucie.

W międzyczasie Vinicius powoli schodzi na drugi plan.

Zdjęcie: beinsports.com
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy