Sport

“Old Trafford” nie uzyskał prawa do przyjęcia Euro 2028 z powodu przeciekającego dachu i problemów z gryzoniami

Sport Biznesistyl
Dodano: 17.10.2023
Zdjęcie: Getty Images
Zdjęcie: Getty Images
Share
Udostępnij

Stadion “Old Trafford” nie znalazł się na liście aren, które będą gospodarzami Mistrzostw Europy 2028. Jedynym stadionem w Manchesterze, który spełnił wymagania, jest “Etihad Stadium”, będący domem dla drużyny “Manchester City”.

Stadion “United” ma prawie 114 lat i ostatnia duża modernizacja miała miejsce w 2006 roku, kiedy dodano 8000 nowych miejsc siedzących. W międzyczasie inne czołowe kluby przeprowadziły znaczące modernizacje swoich stadionów lub nawet wybudowały nowe obiekty.

Chociaż “Old Trafford” jest kultowym miejscem, wszyscy zdają sobie sprawę, że jest przestarzały i wymaga poważnej przebudowy lub nawet rozbiórki. To jedna z przyczyn, dla której Angielskie Stowarzyszenie Piłki Nożnej nie uwzględniło tego stadionu na liście. W obecnym stanie nie spełnia on wystarczających standardów, a ewentualna rekonstrukcja niesie ze sobą ryzyko niemożności jej zakończenia na czas.

Zdjęcie: Arne Müseler

Co jest nie tak z “Old Trafford”?

Po raz pierwszy świat dowiedział się o problemach z dachem w 2012 roku podczas meczu olimpijskiego między Hiszpanią a Marokiem. Choć sam mecz odbywał się w Londynie, turniej piłkarski był rozgrywany w różnych miastach kraju. Po ulewnym deszczu dach stadionu przepuścił dużą ilość wody, która trafiła bezpośrednio na siedzenia. Szczęście w tym, że na stadionie było wystarczająco dużo wolnych miejsc, więc kibice uniknęli nieszczęścia.

Od tego czasu minęło ponad 11 lat, a problem z dachem nadal nie został rozwiązany. Kibice nadal skarżą się, że przecieka dach, i oskarżają właścicieli klubu, rodzinę Glazerów, o bezczynność. Przecieki występują w kilku miejscach, a największe problemy dotyczą trybuny nazwanej na cześć sir Bobby’ego Charltona – tam konieczna jest kompleksowa wymiana dachu. W innych częściach stadionu wymagany jest gruntowny remont.

Kolejnym problemem stadionu jest inwazja gryzoni. Sprawa ta była poruszana po raz pierwszy w 2006 roku. W latach 2013 i 2015 inspektorzy sanitarni wielokrotnie krytykowali Manchester United za niewłaściwe przechowywanie odpadów na stadionie. Fotografowie kilkakrotnie uchwycili myszy biegające po boisku podczas meczów.

Zdjęcie: Jon Super/Associated Press

W marcu 2023 roku kibice stawili czoło kolejnemu nieprzyjemnemu incydentowi – toalety wypełniły się ściekami.

Wśród innych wad, na które zwracają uwagę goście, znajdują się rdza, niewygodne wejście na trybuny, niska jakość jedzenia, brak dużego ekranu i brak miejsca na nogi między siedzeniami (podczas rozbudowy stadionu w 2006 roku zdecydowanie nie zadbano o komfort).

Do niedawna “Old Trafford” miał słabe Wi-Fi. Rozwiązanie tego problemu zajęło wiele lat: dziennikarze ciągle narzekali na słaby internet, a pewnego dnia stał się on przyczyną konfliktu między Paulem Pogbą a Jose Mourinho.

“United” odpadł z Pucharu Ligi, a Pogba, który siedział na trybunach zaraz po przegranej, opublikował post na Instagramie z drwiącym podpisem: “Podaj podpis”. Mourinho nie podobał się timing, ale później okazało się, że Pogba próbował opublikować wpis już godzinę wcześniej – zła sieć mu przeszkadzała.

Byli zawodnicy “United” regularnie wyrażają swoje zdanie, a Gary Neville jest nastawiony radykalnie:

“Myślę, że nadszedł czas na wyburzenie “Old Trafford” i zbudowanie nowego stadionu najwyższego poziomu. “Manchester United” zawsze powinien być na czele, mieć najlepszą infrastrukturę. Ale teraz klub pozostaje w tyle za konkurentami”.

Ole Gunnar Solskjaer liczy na to, że przyjście nowych właścicieli zmieni sytuację:

“Old Trafford” jest przestarzały, infrastruktura treningowa też. W tym zakresie musimy dogonić inne kluby. “Manchester United” potrzebuje nowych właścicieli”.

Co czeka “Old Trafford”? Są dwa scenariusze.

W 2022 roku “Manchester United” zwrócił się o konsultacje do firm Populous i Legends International, które zajmowały się projektowaniem nowego stadionu “Tottenhamu”.

Klub otrzymał dwie propozycje: budowę nowej areny lub gruntowną rekonstrukcję “Old Trafford” z rozbudową.

Budowę nowego stadionu oszacowano na 2 miliardy funtów. Proponuje się umiejscowienie go obok “Old Trafford”, co pozwoliłoby uniknąć jego wcześniejszej rozbiórki – “United” mogłoby nadal grać na swoim tradycyjnym stadionie.

Pełna modernizacja “Old Trafford” wymagałaby o połowę mniejszej inwestycji – 1 miliarda funtów. Dla innych stadionów koszty byłyby niższe, ale cena jest wyższa z powodu trudności związanych z krajobrazem: popularna stacja kolejowa łącząca Liverpool i Manchester jest prawie przyklejona do stadionu. Jej zamknięcie jest wykluczone.

Zdjęcie: YouTube/Bondibot – Alamy

W ramach tego projektu liczba miejsc zostanie zwiększona do 88 000 – pojawi się 12 000 nowych miejsc. Jednak “MU” nie będzie w stanie grać na stadionie podczas takiej rekonstrukcji.

Jednak obecnie cały proces jest wstrzymany z powodu niepewności co do właścicieli. Decyzję w sprawie rekonstrukcji lub budowy nowego stadionu podejmie nowy właściciel – firma chemiczna Ineos, której właścicielem jest Jim Ratcliffe.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy