Stawiamy na proklimatyczną lokalność, a celem zmian jest ograniczenie eksportu drewna poza kraje Unii Europejskiej i wzmocnienie lokalnych przedsiębiorców. To główne zmiany przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych.
- Od lutego do września 2024 r. odbywała się seria spotkań i konsultacji nt. zasad sprzedaży drewna.
- Głównym celem zmian było ograniczenie eksportu drewna poza kraje UE, a także wsparcie firm, przerabiających drewno, które dają miejsca pracy i wpływają na PKB.
- Nowe zasady uwzględniają także postulaty Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące wsparcia proklimatycznej działalności poprzez wprowadzenie kryterium geografii zakupu.
Nowe zasady przedstawione zostały 3 października 2024 r. przez Ministrę Klimatu i Środowiska Paulinę Hennig-Kloskę, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa oraz Zastępcę Dyrektora Lasów Państwowych Marcina Polaka.
Naszym nadrzędnym celem było ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna szczególnie poza granice Unii Europejskiej. Zaszczepiliśmy w zasadach proklimatyczną lokalność, czyli redukujemy ślad węglowy, poprzez wprowadzenie kryterium geografii zakupu. Chcemy promować lokalnych przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy i mają wpływ na polskie PKB – powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Celem nowych zasad jest wyeliminowanie mankamentów obecnych regulacji, aby lepiej odpowiadać na szeroko pojęte potrzeby gospodarcze przedsiębiorców.
Nowe zasady mają na celu stworzenie sprawiedliwszego i dostosowanego do różnych potrzeb rynku systemu sprzedaży. Wpłyną one pozytywnie na rozwój podmiotów gospodarczych zajmujących się faktycznym przerobem drewna oraz uwzględnią lokalną proklimatyczność prowadzenia ich działalności oraz będą miały korzystny wpływ na środowisko naturalne.
Pamiętajmy, że branża drzewna w Polsce wypracowuje 2,56 % naszego PKB, jest to więc, zwłaszcza w dzisiejszych, niespokojnych czasach, zasób o charakterze strategicznym. Chcemy zrobić wszystko co możliwe, żeby nie był on eksportowany poza granice Unii Europejskie. W ramach nowych zasad proponujemy jawność procedur z poszanowaniem tajemnicy przedsiębiorstw – stwierdził Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Główne zmiany od 2025 r.:
- Sprzedaż dla przedsiębiorców 2 razy w roku;
- Zwiększenie udziału drewna w sprzedaży ofertowej (dla stałych odbiorców) do 75%;
- Ustalenie możliwości zakupów w sprzedaży ofertowej na 75% – proporcjonalnie do podziału puli ofertowej na główne formy sprzedaży;
- Możliwość wydłużania umów o 2 miesiące;
- Zachowanie tolerancji realizacji umów na poziomie -10%/+5%;
- Zwiększenie udziału kryteriów pozacenowych w ocenie ofert do 25%;
- Promocja przerobu drewna w kryterium udziału przerabianego drewna oraz kryterium głębokości przerobu;
- Obniżenie wagi kryterium ceny do 75% oraz umożliwienie uzyskania wyższych ocen przy niższym poziomie cen;
- Likwidacja puli energetycznej;
- Wsparcie proklimatycznej lokalności przez wprowadzenie kryterium geografii zakupu;
- Jawność wyników postępowań z poszanowaniem tajemnicy przedsiębiorców;
- Publikacja planu sprzedaży na 2025 r. przed uruchomieniem procedur.
W trakcie trwania konsultacji uczestnicy wspólnie zgodzili się, że wprowadzone rozwiązania wpłyną pozytywnie na rozwój podmiotów gospodarczych zajmujących się faktycznym przerobem drewna oraz będą miały korzystny wpływ na klimat.