Reklama

Kultura

W Ropczycach odsłonięto mural Józefa Mehoffera 

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 12.09.2024
  • Mural Józefa Mehoffera w Ropczycach. Fot. Krzysztof Witek/UMWP
Mural Józefa Mehoffera w Ropczycach. Fot. Krzysztof Witek/UMWP
Share
Udostępnij

Mural dedykowany Józefowi Mehofferowi, jednemu z najwybitniejszych malarzy Młodej Polski, który urodził się w Ropczycach, zdobi północno-zachodnią elewację budynku przy ulicy Seweryna Udzieli 2. Zaprojektował go Wojciech Rokosz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artystyczna kompozycja oddaje życie i twórczość Józefa Mehoffera, ukazując zarówno młodzieńcze, jak i dojrzałe lata artysty.  Mural powstał w ramach projektu „Przestrzeń Dziedzictwa”, realizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, a który upowszechnienia dziedzictwo kulturowe i estetyczne regionu. Podczas wydarzenia województwo reprezentowali marszałek Władysław Ortyl i radny Jacek Magdoń. Na odsłonięciu muralu była m.in. Anna Mehoffer-Lewandowska, prawnuczka malarza.

Rodzina Mehofferów, pochodząca z Tyrolu, pod koniec siedemnastego stulecia osiadła na Morawach. W II połowie XVIII w. pradziadek artysty – Franz Johann Ignaz Mehoffer (1747-1807) – piastował funkcję generalnego inspektora szkolnictwa Moraw i Śląska. Za swe zasługi otrzymał od cesarzowej Marii Teresy tytuł szlachecki i miano: Edler von Mehoffer. Jeden z jego synów – Joseph (1786-1844) – odbył w Wiedniu studia prawnicze i skierowany został do Galicji. W latach 1808-15 pełnił funkcję naczelnika powiatu nowosądeckiego i lwowskiego. Osiadł we Lwowie, gdzie znany był jako galicyjski regionalista, pasjonat historii i geografii tej prowincji, wydawca opracowań i czasopism krajoznawczych. Był również pejzażystą – amatorem. Mehofferowie uważali się za ród austriacki. Dopiero kilkoro z jego ośmiorga dzieci spolonizowało się i zrezygnowało z dodatku „von” przed nazwiskiem.

Fot. Krzysztof Witek/UMWP

 Jednym z nich był ojciec artysty – Wilhelm Mehoffer (1825-1873). Absolwent studiów prawniczych we Lwowie został urzędnikiem tamtejszego Sądu Krajowego. W 1855 r. skierowano go do Ropczyc na Podkarpaciu, gdzie sprawował kolejno urząd starosty powiatu i prezesa Sądu Powiatowego. W ludzkiej pamięci zapisał się jako lokalny patriota, inicjator budowy nowego gmachu sądu. W czasie powstania styczniowego zachowywał się jak Polak, łagodząc represje i uprzedzając współmieszkańców o mających nastąpić denuncjacjach i rewizjach. Wilhelm ożenił się z Polką, szlachcianką – Aldoną Polikowską herbu Junosza. Miał z nią czterech synów. Józef – późniejszy artysta, urodził się 19 marca 1869 roku. Rodzina mieszkała w pobliżu kościoła parafialnego w drewnianym miejskim dworku z ogrodem. Stąd w roku 1870 Mehofferowie wyjechali do Krakowa, bowiem Wilhelm awansował na radcę sądowego. 

Prawnuczka Józefa Mehoffera na odsłonięciu muralu w Ropczycach

– Projekt muralu w Ropczycach ma wymiar głęboko emocjonalny i kultywuje nasze dziedzictwo. Zachęcam do pielęgnowania pamięci o wybitnym artyście Józefie Mehofferze i jego niezwykłej twórczości – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa.

– Jestem ogromnie wdzięczna, że zostałam zaproszona do Ropczyc. Docenienie twórczości mojego pradziadka Józefa jest dla mnie niezwykle wzruszające. Chciałam zwrócić się także do młodzieży z Ropczyc – zapał i skromność, które prezentujecie, są czymś wyjątkowym i rzadko spotykanym w wielkich miastach. Niech wasza pasja nadal was motywuje do działania – stwierdziła Anna Mehoffer-Lewandowska.

Wojciech Rokosz, twórca muralu podkreślił, że kompozycja pracy to nie tylko historia życia artysty, ale również zaproszenie do własnych przemyśleń i interpretacji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy