Reklama

Lifestyle

Prof. Piotr Tutka i “Legendarne perfumy”

Aneta Gieroń
Dodano: 05.10.2024
Prof. Piotr Tutka. Fot. Tadeusz Poźniak
Prof. Piotr Tutka. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

W niedzielę, 6 października o godz. 15.30 w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem o najsłynniejszych perfumach, jakie zawładnęły naszymi zmysłami w ostatnich 100 latach opowie prof. Piotr Tutka. Wykład “Legendarne Perfumy” swoją premierę miał w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, teraz dzięki Fundacji „Ocalić od zapomnienia” im. Stanisławy Tutka zagości też w rodzinnym mieście prof. Tutki. Będzie można zobaczyć miniaturki najsłynniejszych perfum, dowiedzieć się, jakie były ulubione zapachy Grety Garbo albo Marleny Dietrich i przekonać się, jakich perfum także dziś warto szukać na sklepowych półkach. I czy na pewno jest to Chanel No. 5 dla kobiet i Old Spice dla mężczyzn, bo akurat te dwa zapachy w ostatnich 100 latach były najczęściej używanymi pachnidłami na świecie.

Dotychczas prof. dr n. med. Piotr Tutka, farmakolog, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, profesor wizytujący Uniwersytetu w Sydney w Australii, od ponad 10 lat związany z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie jest kierownikiem Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej  w Kolegium Nauk Medycznych, znany był ze swoich badań w dziedzinie neurofarmakologii, farmakologii klinicznej i uzależnienia od tytoniu. Jednak pasją prof. Tutki jest też perfumiarstwo. Jest znawcą historii perfum oraz kolekcjonerem miniatur perfum i zabytkowych flakonów. 

Kolekcja miniatur perfum i pięknych, starych flakonów

 – Trudno jasno odpowiedzieć, skąd moja fascynacja perfumami, ale jej początki mają związek z moim pobytem w Prowansji we Francji, gdzie jako dwudziestokilkulatek, wiele lat temu spędzałem wakacje, a w domu moich francuskich gospodarzy bardzo zainteresowały mnie książki poświęcone klasyfikacji perfum – wspomina prof. Tutka. – Przez kolejne lata zgłębiałem wiedzę na ten temat, a od kilku lat stałem się też kolekcjonerem. Zgromadziłem ponad 1500 miniatur perfum i kilkadziesiąt bardzo pięknych, starych flakonów. W trakcie wykładu zaprezentuję 30 najsłynniejszych zapachów, które w ostatnich 100 latach zrewolucjonizowały perfumiarstwo.

Najstarsze posiadane przez prof. Tutkę flakony pochodzą z I połowy XIX wieku. Wiele jest francuskich, ale są też wyjątkowe egzemplarze rosyjskie. W Moskwie pod koniec XIX wieku była manufaktura A. Rallet and Company, która zatrudniała 1600 osób i w pachnidła zaopatrywała dwór carski, szacha Iranu oraz wiele ówczesnych głów koronowanych na świecie. Z tą firmą związany był znakomity perfumiarz francuskiego pochodzenia urodzony w Rosji –  Ernest Beaux i legendarny zapach Rallet Le No. 1, który stał się podstawą opracowanych przez Beaux legendarnych perfum Chanel No. 5. Prof. Tutka posiada kasetkę ze słynnym zapachem Rallet Le No. 1 i choć nie ma w niej już perfum, pozostaje to niezwykle rzadki na świecie egzemplarz.

Jakich perfum używały gwiazdy kina i estrady

Historia perfumiarstwa prezentowana przez prof. Tutkę rozpocznie się od roku 1889 roku, kiedy narodziły się pierwsze współczesne perfumy, do których zaczęto używać syntetycznych składników, a zakończy na roku 1999 i perfumach J’adore  Diora. Rzeszowski naukowiec zdradzi też, jakich perfum używały: Greta Garbo, Marlena Dietrich, Liz Taylor, Michel Jackson, czy Violetta Villas. 

 Prof. dr n. med. Piotr Tutka, farmakolog, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, gdzie w Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej uzyskał kolejno stopień doktora (1993), doktora habilitowanego (2003) i tytuł profesora nauk medycznych (2009). Profesor wizytujący Uniwersytetu w Sydney w Australii. Wykładowca wielu uczelni medycznych w Polsce i na świecie.  Od ponad 10 lat związany z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie jest kierownikiem Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej  w Kolegium Nauk Medycznych. Ekspert w dziedzinie neurofarmakologii, farmakologii klinicznej i uzależnienia od tytoniu. Zdobywca prestiżowych międzynarodowych nagród w dziedzinie medycyny. Członek towarzystw naukowych w Europie i USA. W 2004 r. rozpoczął badania nad cytyzyną, lekiem w terapii zespołu uzależnienia od tytoniu, stając się światowym ekspertem w zakresie badań nad tym lekiem. Prof. Tutka pochodzi z Rudnika nad Sanem na Podkarpaciu, gdzie do dziś często bywa i wspólnie z siostrą Barbarą Tutką prowadzi Fundację „Ocalić od zapomnienia” imieniem Stanisławy Tutka.

 Kontynuuje też medyczne tradycje w rodzinie. Lekarzem był jego ojciec, z pacjentami jako lekarz dermatolog pracuje też jego siostra Barbara. Prof. Tutka jest też kierownikiem projektu „Cytyzyna w leczeniu uzależnienia od elektronicznych papierosów: randomizowane placebo – kontrolowane badanie”, który zajął I miejsce w konkursie Agencji Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze psychiatrii i neurologii, a na który Uniwersytet Rzeszowski otrzymał 9 860 039,10 zł dofinasowania. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy