Reklama

Lifestyle

Jakub Kempisty pierwszym trenerem urologiem w UE

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 03.10.2024
  • Lek. Jakub Kempisty. Fot. Archiwum Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Lek. Jakub Kempisty. Fot. Archiwum Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Share
Udostępnij

Lek. Jakub Kempisty z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie jako pierwszy urolog w Unii Europejskiej, ukończył kurs trenerski dla zaawansowanych operatorów robotycznych zatytułowany – Proficiency-Based Progression Train the Trainer Course in Robot Surgery. Szkolenie było akredytowane przez Belgijski Uniwersytet Leuven we współpracy z akademią ORSI.

Uzyskany tytuł – Trener Chirurgii Robotycznej, oparty o metodologię PBP, pozwala na prowadzenie szkoleń jako trener chirurgii robotycznej z ramienia Europejskiego Towarzystwa Urologicznego oraz akademii ORSI – wiodącego ośrodka szkoleniowego chirurgii robotycznej.

– To kolejny etap mojego rozwoju jako chirurga robotowego – mówi lek. Jakub Kempisty. – Aby uzyskać certyfikat operatora systemu robotycznego, szkoliłem się w: Belgii, Czechach, Irlandii, Niemczech i Polsce. Doświadczenie i dorobek, jakie posiadam zadecydowały o przyjęciu mnie na kurs trenerski.

Pierwszy na świecie kurs trenerski w zakresie chirurgii robotycznej

Odbywający się w Belgii kurs trenerski jest pierwszym na świecie obiektywnym, zweryfikowanym i zwalidowanym szkoleniem dla trenerów w zakresie chirurgii robotycznej. Posiada akredytację Belgijskiego Uniwersytetu Leuven i poparcie odpowiednich towarzystw naukowych i przemysłu medycznego.

Mam to szczęście, że mogę uczyć się od najlepszych, a są wśród nich: prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, dr Ruben De Groote, prof. Anthony Gallagher i dr n. med. Janusz Ławiński – wymienia Jakub Kempisty. – Setki godzin spędzonych na symulatorze, a później na sali operacyjnej, dostępna literatura przedmiotu, filmy z operacji, analiza konkretnych przypadków, dyskusje z kolegami i osobistymi autorytetami sprawiły, że coraz mniej może mnie zaskoczyć podczas właściwego zabiegu. W tym momencie skupiam się na detalach, eliminuję małe błędy, tak aby moje operacje były jak najlepsze oraz aby dawały satysfakcjonujący efekt dla pacjenta. Proces uczenia nigdy się nie kończy i zawsze będzie możliwość zrobienia czegoś lepiej. Nie sposób również nie wspomnieć o zgranej i skoordynowanej pracy z kolegami i koleżankami oraz personelem z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej i Bloku Operacyjnego, bez których to wszystko byłoby niemożliwe.

Ponad 1000 zabiegów w asyście robota da Vinci

W USK w Rzeszowie są obecnie 4 certyfikowane zespoły, które w ubiegłym roku wykonały 422 operacje w asyście robota da Vinci, co jest jednym z najlepszych wyników w kraju. Liczba zabiegów, jakie zostały przeprowadzone w ośrodku, od maja 2021 roku, czyli od kiedy robot jest w szpitalu, przekroczyła w tym roku 1000. W tym roku, do końca września wykonano 371 operacji. Funkcjonują 3 specjalizacje: urologia, chirurgia oraz ginekologia. W najbliższym czasie zostanie rozszerzony zakres wykonywanych procedur o operacje związane z usunięciem pęcherza moczowego, tym samym w USK w Rzeszowie będzie przeprowadzanych już 5 rodzajów procedur z zakresu chirurgii robotycznej: prostatektomia, nefrektomia częściowa/nefrektomia, cystektomia, TRH i operacje kolorektalne.

Rzeszowski ośrodek jest bazą szkoleniową dla lekarzy-urologów z innych szpitali w Polsce. Na co dzień także studenci Wydziału Medycznego w Uniwersytecie Rzeszowskim uczestniczą w zajęciach z chirurgii robotycznej, które odbywają się w sali operacyjnej szpitala.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy