Komisja Europejska wszczęła w czwartek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce i wezwała do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości dla organizacji oraz osób fizycznych i prawnych w związku z planami ochrony powietrza na mocy dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
"Pełne wdrożenie dyrektywy w sprawie jakości powietrza jest kluczem do skutecznej ochrony zdrowia ludzkiego i ochrony środowiska naturalnego. W przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych określonych w prawodawstwie UE dyrektywa wymaga od państw członkowskich przyjęcia planów ochrony powietrza i określenia odpowiednich środków, aby okresy przekroczenia (tych norm) były jak najkrótsze. Polska nie zapewniła organizacjom ekologicznym lub osobom fizycznym lub prawnym możliwości wniesienia powództwa do sądów krajowych przeciwko brakowi lub niewystarczającym planom ochrony powietrza" – uważa KE.
Komisja wszczęła postepowanie przeciwko Polsce w tej sprawie w maju 2020 r.
"Organizacjom ekologicznym oraz osobom fizycznym lub prawnym w Polsce nadal nie wolno kwestionować treści planu ochrony powietrza ani wymagać od władz publicznych opracowania planów ochrony powietrza, zgodnie z wymogami dyrektywy" – czytamy w komunikacie Komisji.
W związku z tym KE zdecydowała się na rozpoczęcie drugiego etapu procedury naruszeniowej. Polska ma teraz dwa miesiące na odpowiedź i podjęcie niezbędnych – według KE – działań. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.