Reklama

Świat

Historyk sztuki: Notre Dame to szuflada pamięci francuskiego gotyku

Daria Porycka/PAP
Dodano: 07.12.2024
Katedra Notre Dame w Paryżu przed ponownym otwarciem po odbudowie. Fot. PAP/EPA/M. Badra
Katedra Notre Dame w Paryżu przed ponownym otwarciem po odbudowie. Fot. PAP/EPA/M. Badra
Share
Udostępnij

Katedra Notre Dame to szuflada pamięci francuskiego gotyku – powiedział PAP po pożarze obiektu historyk sztuki dr Olaf Kwapis z Collegium Civitas. Odbudowa katedry trwała pięć lat. Ponowne otwarcie Notre Dame nastąpi 7 i 8 grudnia.

Po pożarze paryskiej katedry Notre Dame struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Ogień objął szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica zawaliła się i spłonęła.

Katedra Notre Dame to “gotyk katedralny, czyli najważniejsze wybrzmienie sztuki francuskiego średniowiecza”

W rozmowie z PAP dr Olaf Kwapis podkreślił, że katedra Notre Dame to “gotyk katedralny, czyli najważniejsze wybrzmienie sztuki francuskiego średniowiecza”. “Jest jedną z pierwszych katedr stworzonych w stylu królewskim. Można powiedzieć, że jest to fundacja arystokratyczna, w której działano przede wszystkim konstrukcją. Nie należy wprawdzie do najwyższych katedr francuskich, ale do najważniejszych, jeżeli chodzi o fundację. Można powiedzieć, że jest to szuflada pamięci francuskiego gotyku, w której najważniejsza jest rzeźba. Te portale, które się na szczęście uratowały, były zresztą wielokrotnie remontowane. Ostatni raz w XIX wieku” – wyjaśnił.

Katedra Notre Dame słynie z pięknych wnętrz, oświetlanych przez witraże stanowiące “clou francuskiego gotyku”. “Najcenniejszy z witraży to rozeta północna Starego Testamentu przedstawiająca Maryję w otoczeniu 24 starców apokaliptycznych” – powiedział Kwapis.

W świątyni znajduje się także Pieta stworzona latach 1708-1726. “Niektórzy wspominają też o kaplicy relikwii. One nie są tak cenne z powodów artystycznych, ale z powodów emocjonalnych dla chrześcijan. Francja ma się szczycić posiadaniem korony cierniowej Chrystusa kupionej przez Ludwika IX, eksponowanej najpierw w kaplicy pałacowej Sainte Chapelle, a później przeniesionej do kaplicy relikwii Notre Dame. Stąd właśnie Pieta w prezbiterium i anioły, które trzymają narzędzia Męki Pańskiej, ponieważ paryska Notre Dame posiada największą, po watykańskiej, kolekcję relikwii związanych z Męką Pańską” – zwrócił uwagę Kwapis.

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1163 r. i trwała 180 lat. “Jeszcze w XIV w. była w całkiem dobrej kondycji, ale później trzeba było ją parokrotnie naprawiać. Najbardziej ucierpiała podczas rewolucji francuskiej, kiedy wybito część witraży i zrzucono królów judzkich znajdujących się w galerii królewskiej na portalu wejściowym. Te rzeźby zostały później wrzucone do Sekwany. Odnaleziono je w latach 60. XIX w. Ponadto w 1792 r. zniszczono szpicę, czyli wieżę na sygnaturkę (najmniejszy z dzwonów – PAP), która spłonęła w ostatnim pożarze. Natomiast w latach 1844-1864 Eugene Viollet-le-Duc, jeden z najważniejszych architektów Paryża, który przywrócił chwałę średniowiecza francuskiego, odbudował katedrę” – stwierdził historyk sztuki.

W niedzielę 8 grudnia odbędzie się w Notre Dame pierwsza msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha

Wydarzeniem, które uratowało Notre Dame po rewolucji francuskiej, była koronacja Napoleona I. “Przypomnę, że największy kościół klasztorny średniowiecza francuskiego, opactwo św. Piotra i Pawła w Cluny, uważany za przykład tyranii Kościoła, został prawie całkowicie rozebrany. Gdyby nie koronacja Napoleona I, katedra Notre Dame mogłaby także zniknąć z mapy artystycznej Paryża. Koronacja wiązała się z próbą przystosowania wnętrza do tego aktu, bo katedra ta z zasady nie służyła do koronacji. Odbyły się w niej tylko dwie – wspomnianego już Napoleona I i Karola X” – podsumował Kwapis.

Odbudowa katedry po pożarze z 15 kwietnia 2019 r. trwała pięć lat. Jej koszt oszacowano na ponad 700 mln euro. Ponowne otwarcie Notre Dame nastąpi w najbliższy weekend. Uroczystość w sobotę 7 grudnia będzie miała charakter polityczny. Zaproszeni na nią zostali przedstawiciele państw, które wsparły finansowo odbudowę. W niedzielę 8 grudnia o godz. 10.30 odbędzie się w Notre Dame pierwsza msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha, w obecności ponad 150 biskupów z Francji i innych krajów, a także kapłanów i wiernych reprezentujących parafie archidiecezji Paryża.

Tego dnia świątynia znów będzie dostępna dla wszystkich i przez pierwszy tydzień – do 14 grudnia – będzie otwarta do godz. 22. Do wejścia będą uprawniać darmowe bilety, które można rezerwować w dniu wizyty bądź dzień albo dwa przed nią. Katedra będzie mogła pomieścić od 1900 do 3000 osób.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy