Gdzie tkwią źródła polskiej kultury? Na czym polega nieustanny fenomen Kresów, które na przestrzeni wieków uległy tak wielu przeobrażeniom? Te zagadnienia oraz wiele innych stara się rozwikłać i zaprezentować w szerokim świetle Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.
Kresy to dziedzictwo, które tworzy polską tożsamość i przenika się z dziejami innych narodów. Dedykowana tej wielkiej i ciągle odkrywanej spuściźnie witryna zaprasza do wielowątkowej wędrówki. Formułowana z różnych perspektyw opowieść pozwala zarazem poznawać ten historyczny i kulturowy fenomen, a jednocześnie dojrzeć wielkie cywilizacyjne pogranicze oraz istotę i specyfikę dawnej Rzeczypospolitej.
Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej upowszechnia dziedzictwo Kresów
Wirtualna podróż na Kresy to szansa na odkrywanie korzeni i lepsze zrozumienie także współczesnych wyzwań i kontekstów kultury. Dlatego Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, który istnieje od kilku lat, upowszechnia dziedzictwo Kresów w jego różnych wymiarach. Gromadzi i udostępnia w nowoczesnej formie informacje, wspomnienia, zdigitalizowane eksponaty i inne materiały. Są tutaj filmy, artykuły, interaktywne grafiki, materiały dźwiękowe i tekstowe. Dzięki temu mogą z niego korzystać także osoby niepełnosprawne.
Siła polskiego projektu cywilizacyjnego, którego geneza sięga epoki Kazimierza Wielkiego i Jadwigi Andegaweńskiej; mozaika etosów i religii dawnej Rzeczpospolitej wpływających na oblicze naszych dziejów i kulturowy koloryt ziem kresowych; rodowód wielu zasłużonych ludzi, bez których ciężko myśleć o polskiej kulturze czy nauce; urzekający krajobraz i niezliczone toposy literackie; wreszcie tęsknota za utraconym uniwersum i jego uniwersalny dorobek.
Zdigitalizowane obiekty muzealne oraz pamiątki związane z Kresami
To wszystko twórczo przeplata się w tkaninę Kresów. Warto te kwestie poznawać i upowszechniać. Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej prezentuje zdigitalizowane obiekty muzealne oraz pamiątki związane z Kresami (w tym w formie trójwymiarowej i obrotowej) jako katalog zbiorów i kolekcji tematycznych oraz przygotowywane specjalnie dla portalu ścieżki tematyczne ukazujące ważne tematy związane z historią i kulturą tej dziejowej przestrzeni.
Aktualne treści zawarte na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej wywołują kilka węzłowych zagadnień: Dawna Rzeczpospolita, Kresy – fenomen krajobrazu, Wyznania na Kresach, ale lista swoistych ścieżek tematycznych jest stale rozbudowana. Podobnie jak liczba wpisów w zakładkach poświęconych ludziom, miejscom i rodom. Na portalu nie brakuje również źródeł archiwów społecznych czy materiałów multimedialnych.
Wyjątkowa wyprawa w świat Kresów
Autorzy portalu zapraszają do wyjątkowej wyprawy w świat Kresów, która przypomina i uświadamia o polskich śladach i dokonaniach na rozległym terenie od Bałtyku do Morza Czarnego, a także sygnalizuje rolę i obecność innych mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej. Wyprawa, która nie omija licznych miast i wiosek pozostawionych po jałtańskiej zmianie granic za wschodnią granicą Polski – od Inflant i Pojezierza Brasławskiego po południowe zakola Dniestru, koncentruje się jednak na kulturze i ludziach. To wielcy i zwyczajni mieszkańcy tamtych stron stają się wraz ze swoimi niezwyczajnymi dokonaniami bądź historiami bohaterami portalowej opowieści.
******************************************************
Portal został przygotowany i zrealizowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (Oś priorytetowa II Cyfrowe Podkarpackie) oraz z budżetu Województwa.
Celem projektu jest utworzenie systemu teleinformatycznego ukierunkowanego na cyfrowe udostępnianie zbiorów publicznych prezentujących dziedzictwo Kresów dawnej Rzeczpospolitej za pośrednictwem nowoczesnego portalu tematycznego, a także wdrożenie nowych e-usług z zakresu kultury.
Więcej informacji na www.kresymuzeum.pl