Reklama

Kultura

Festiwal Dziedzictwa Kresów 2025 coraz bliżej

Krzysztof Witek / Biuro Prasowe UMWP
Dodano: 03.06.2025
  • Autor zdjęć: Krzysztof Witek /
 Biuro Prasowe UMWP
Autor zdjęć: Krzysztof Witek / Biuro Prasowe UMWP
Share
Udostępnij

Zbliża się jedno z najważniejszych i rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. Festiwal Dziedzictwa Kresów, który w tym roku odbędzie się w dniach od 18 lipca do 3 sierpnia, ponownie zgromadzi tysiące miłośników historii, kultury i pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Podczas konferencji prasowej w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej przedstawiono założenia tegorocznej edycji Festiwalu oraz zaprezentowano jego program. W spotkaniu z mediami udział wzięli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel – główni organizatorzy tego przedsięwzięcia.

Cieszę się, że po raz kolejny możemy zapowiedzieć Festiwal Dziedzictwa Kresów – wydarzenie niezwykłe, zarówno pod względem treści, jak i miejsca, w którym się odbywa. Gdy patrzymy na Kresową Osadę, nie sposób nie zauważyć, jak bardzo to miejsce przyczyniło się do rozwoju festiwalu. Trudno byłoby dziś zorganizować to przedsięwzięcie w takiej skali i z tak dużym zaangażowaniem tylu osób, gdyby nie ta przestrzeń. To miejsce – na co dzień pełne spokoju, a w czasie festiwalu tętniące życiem – staje się przestrzenią dialogu kultur, dziedzictwa i pamięci. Już 18 lipca znów tutaj powrócimy, by uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach – od konferencji, przez koncerty, aż po inscenizacje historyczne i warsztaty edukacyjne. I właśnie ta różnorodność jest jednym z największych atutów Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Bo dziedzictwo, które tu celebrujemy, nie jest jednowymiarowe – to wielokulturowy, wielopokoleniowy i wielowątkowy przekaz, który chcemy pielęgnować- mówił marszałek Ortyl.

Co ważne, festiwal nie ogranicza się tylko do Lubaczowa. Wydarzenia odbywają się również w Rzeszowie, Zarzeczu, czy innych miejscowościach – i to pokazuje, że ten projekt ma charakter regionalny, a nawet ponadregionalny. Wychodzimy poza granice jednej gminy czy powiatu – zarówno w sensie geograficznym, jak i symbolicznym – zaznaczył marszałek.

Samorząd Województwa Podkarpackiego od lat wspiera Festiwal Dziedzictwa Kresów – to nasz obowiązek, ale też przywilej, ponieważ Podkarpacie, jako region graniczący z dawnymi Kresami, czuje się w naturalny sposób związane z ich historią i kulturą. A mając takiego partnera, jak Samorząd Gminy Lubaczów, Powiat Lubaczowski i – co warto podkreślić – niezwykle zaangażowanego Wójta Wiesława Kapla, ta współpraca może się rozwijać w sposób harmonijny i efektywny. Chcę też podkreślić, że nasza współpraca ma charakter stały i konsekwentny – zarówno jeśli chodzi o zaangażowanie organizacyjne, jak i finansowe. Cieszy mnie również obecność i aktywność Muzeum Kresów w Lubaczowie, które staje się ważnym partnerem merytorycznym całego przedsięwzięcia. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie i z przyjemnością zapraszam Państwa na tegoroczną edycję Festiwalu Dziedzictwa Kresów. To wydarzenie, które buduje pamięć, jednoczy ludzi i daje ogromną wartość naszemu regionowi – podsumował marszałek Władysław Ortyl.

Możemy wspólnie zapowiedzieć tegoroczną, już 21. edycję Festiwalu Dziedzictwa Kresów. To wydarzenie przez lata przybierało różne formy – od Festiwalu Kultury, przez Festiwal Jadła Kresowego, aż do obecnej formuły, która od kilku lat funkcjonuje jako Festiwal Dziedzictwa Kresów. Momentem przełomowym w jego rozwoju była na pewno nawiązana współpraca z Samorządem Województwa Podkarpackiego – z Panem Marszałkiem, Zarządem i Sejmikiem Województwa. To partnerstwo owocuje nie tylko przy realizacji festiwalu, ale również w wielu innych działaniach na rzecz rozwoju ziemi lubaczowskiej i podkarpackiej części Roztocza – powiedział wójt Gminy Lubaczów, Wiesław Kapel.

Festiwal Dziedzictwa Kresów, organizowany wcześniej pod nazwą Festiwal Kultur i Kresowego Jadła, to jedno z większych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. Zainicjowany przez Gminę Lubaczów Festiwal sięga swoimi korzeniami pierwszej dekady XXI w., natomiast od 2017 jednym z jego współorganizatorów jest Samorząd Województwa Podkarpackiego. Sam Festiwal angażuje coraz szersze grono partnerów pośród samorządów, instytucji publicznych, kulturalnych, społecznych i gospodarczych oraz wpisał się wyraźnie w kalendarz imprez i kulturę pamięci Podkarpacia. Coroczny program to kilkadziesiąt wydarzeń w kilkunastu miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej.

W tegorocznej edycji wydarzenia festiwalowe i towarzyszące odbędą się: w wielu podkarpackich lokacjach, w tym: Jarosławiu, Rzeszowie, Stalowej Woli, Dubiecku, Zarzeczu, Krośnie, Ustrzykach Dolnych, Hadlach Szklarskich, Łopuszczce Wielkiej, Przemyślu.

Festiwal otworzy koncert inauguracyjny 18 lipca w niezwykłej przestrzeni – na terenie wpisanego na listę UNESCO Zespołu Cerkiewnego w Radrużu. Muzyka, jak co roku, będzie jednym z filarów Festiwalu. Koncerty zaplanowano w kilku lokalizacjach – nie tylko w Radrużu, ale również w Lubaczowie, Horyńcu-Zdroju, Baszni Dolnej i Alei Lipowej w Hucie Kryształowej. Gwiazdą Finału w Baszni Dolnej będzie Dawid Kwiatkowski.

Wśród przedsięwzięć Festiwalu warto natomiast wskazać m.in. Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych. To wydarzenie jest okazją do integracji osób i środowisk zaangażowanych w kultywowanie dziedzictwa Kresów, wymiany myśli i dobrych praktyk, a także do wspólnego namysłu nad wyzwaniami stojącymi przed ratowaniem tegoż dziedzictwa i kierowanie skutecznej pomocy do Polaków stale mieszkających na Kresach. Podkarpacie i Lubaczów stają się wówczas na kilka dni stolicą kresowej kultury pamięci i łączności Polaków ponad granicami. W zeszłym roku zorganizowano bowiem spotkanie z Polakami z Białorusi – w tym roku organizatorzy spodziewają się liderów i przedstawicieli społeczności polskiej na Litwie.

Kulinaria od lat są jednym z filarów Festiwalu. Podczas Finału Festiwalu tradycyjnie odbędzie się konkurs kulinarny „Kresowe Jadło” dla Kół Gospodyń Wiejskich, który stanowi okazję do zaprezentowania lokalnych smaków oraz tradycyjnych przepisów. Konkurs poprzedzi szkolenie z udziałem ekspertów kuchni tradycyjnej i historycznej, zaplanowane na dzień 3 lipca 2025 r. 

Zachęcamy do śledzenia strony Festiwalu https://festiwalkresow.pl/ – i do zarezerwowania czasu w lipcu i sierpniu, by wspólnie tworzyć tegoroczną edycję Festiwalu.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy